Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

از علل تا تشخیص تا درمان بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادراری

هر یک از ما به علل مختلفی می توانیم دچار بی اختیاری ادرار شویم. شاید از نظر برخی افراد، این یک امر طبیعی باشد، اما اگر نشتی و بی اختیاری ادامه دار باشد، و نیاز به دفع ادرار به صورت مکرر چه در شب و چه در روز رخ دهد، باید به یک متخصص اورولوژی جهت بررسی های بیش تر مراجعه کرد. این مشکل چه بسا که سبب کلافگی و ناراحتی افراد نیز می گردد و آن ها را خجالت زده می کند. اگر به دلیل خجالت برای درمان اقدامی نمی کنید، باید بگوییم که سخت در اشتباهید و بهتر است هر چه زودتر برای درمان اقدام کنید. در این مقاله به علل و روش های درمانی این مشکل خواهیم پرداخت.

منظور از بی اختیاری ادرار چیست؟

فردی که دچار بی اختیاری ادرار می شود، به این معنی است که کنترلی بر روی ادرار خود نداشته و دچار نشتی می شود. بی اختیاری ادرار می تواند در اثر عوامل مختلفی رخ دهد، از جمله هنگام استرس گرفتن و یا سرفه کردن.

ممکن است افرادی که دچار چاقی شده اند و یا در حین بارداری و پس از آن، دچار چنین مشکلی شوند. افزایش سن نیز نیز از شایع ترین علل بی اختیاری ادراری است. اما بدانید که با انجام تمرینات کگل می توانید تا حد زیادی به جلوگیری یا کاهش این مشکل کمک کنید.

علل بی اختیاری ادرار

متداول ترین و رایج ترین عللی که سبب بی اختیاری ادرار می شوند، به شرح زیر است :

 • داشتن زایمان های متعدد
 • یائسگی
 • ضعف عضلات لگن
 • عفونت های ادراری و واژینال
 • یبوست
 • افتادگی رحم
 • بیماری ام اس
 • صدمه به نخاع

روش های درمان بی اختیاری ادرار

 • تمرینات کگل
 • تحریک الکتریکی و عصبی
 • دارو درمانی
 • تزریق کلاژن
 • ایمپلنت
 • کاتتریزاسیون
 • انواع جراحی ها
 • پلاسماتراپی

تمرینات کگل

یکی از بهترین روش های کنترل و درمان بی اختیاری ادرار که حتی می توان آن را در خانه نیز انجام داد، تمرینات کگل است. برای گرفتن نتیجه مطلوب از این تمرینات، بهتر است 3 یا 4 بار و هر بار 10 مرتبه انجام شود تا سبب تقویت ماهیچه های کف لگن که مسئول حفاظت از مثانه است، شود.

نحوه انجام ورزش های کگل به این صورت است که باید جوری وانمود کرد که قصد متوقف کردن جریان ادرار دا داریم و به همین دلیل است که ماهیچه ها را منقبض می کنیم. انقباض ماهیچه ها باید به مدت 10 ثانیه انجام گرفته و سپس 10 ثانیه آزاد شوند.

انجام دادن این حرکات ساده بوده و هر فردی و با هر سنی می تواند آن ها را انجام دهد. در واقع با افزایش سن که ماهیچه ها ضعیف می شوند، باید ماهیچه ها را با انجام چنین کارهایی قوی کرد.

تحریک الکتریکی و عصبی

برای افرادی که قادر به تخلیه مثانه خود نیستند و یا در هنگام دفع دچار مشکل می شوند، تحریک الکتریکی و عصبی بهترین گزینه درمانی است. در صورت عدم انقباض عضلات کف لگن توسط فرد، پزشک متخصص دستگاه تحریک عصب را تجویز کرده که با استفاده از سیگنال های عصبی، عضلات این ناحیه را تحریک می کنند. تحریک الکتریکی نامی است که برای این روش درمانی استفاده می شود.

روش دستگاه تحریک عصبی به این صورت است که میله ای کوچک در ناحیه واژن خانم ها و یا مقعد آقایان قرار می گیرد گه به وسیله آن میله، نوعی جریان الکتریکی به عضلات ناحیه کف لگن داده می شود که بتوانند تمرینات ورزشی را انجام دهند. همانگونه که گفته شد، در نتیجه این تمرینات، افراد می توانند ماهیچه ها و عضلات خود را منقبض نمایند.

دارو درمانی

افرادی که بی اختیاری ادرار ناشی از فشار مبتلا هستند، می توانند با منقبض کردن و سفت کردن عضلات مثانه خود با استفاده از برخی داروها، به درمان این مشکل بپردازند. داروهایی همچون آنتی کلینرژیک جزو این داروها هستند. ترکیب دارو درمانی و منقبض کردن عضلات مثانه با ورزش، روند درمان را سریع تر می کند.

تزریق کلاژن

یکی دیگر از راه های کنترل و درمان بی اختیاری، تزریق کلاژن به بافت های اطراف مجرای خروجی ادرار است. با اینکار می توان پوشش مجرای خروجی ادرار را ضخیم تر کرده تا مقانه مقاومت بیش تری نسبت به خروج ادرار داشته باشد. اینکار باید 12 الی 19 ماه یک بار انجام گیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

ایمپلنت

جهت درمان و یا کاهش بی اختیاری ادرار، روش دیگری به نام ایمپلنت وجود دارد. ایمپلنت شامل موادی است است که در داخل بافت مثانه تزریق می شود تا از نشت ادرار پیشگیری نماید. این مواد سبب می شوند که قسمت های خالی مثانه بسته شده و نشتی ادرار رخ ندهد. این تزریق باید توسط پزشک و با بی حسی موضعی انجام شود. نیم الی یک ساعت طول میکشد تا این کار صورت گیرد.

روش انجام این روش به این صورت است که با وارد کردن سیستوسکوپ به داخل دستگاه تناسلی و مشاهده کردن آن، سوزنی که حاوی موادی است که باید به بافت مجاری ادراری تزریق شده و حجم بافت مجاری ادراری افزایش می یابد. با اینکار، قسمتی که سبب فاصله شده با این مواد که سبب افزایش حجم شده، گرفته شده و دیگر نشتی ادرار رخ نمی دهد.

کاتتریزاسیون

اگر مثانه آسیب دیده باشد و فرد نتواند آن را به طور کامل تخلیه کند یا در تخلیه دچار مشکل شود، کاتتریزاسیون روشی است که پزشک از آن برای برطرف کردن این مشکل استفاده می کند. این روش برای بی اختیاری لبریزی از آن استفاده می کند و پزشک متخصص توسط یک کاتتر پزشک جهت خروج ادرار از مثانه استفاده کرده و دفع کامل انجام گیرد.

فرد ممکن است از این کاتتر یک یا چند بار در روز از آن استفاده کند. درصورت تداوم استفاده از آن، امکان عفونت های سیستم مجاری ادراری بالا می رود.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا