Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

علت کبودی بیضه

علل کبودی بیضه

بیضه‌ها که جزو حساس ترین نواحی در آقایان محسوب می شوند، می توانند بر اثر عوامل مختلفی دچار کبودی شوند. از شایع ترین علل کبودی بیضه ها ضربه شدید به بیضه است که همراه با درد شدیدی برای فرد همراه باشد. این ضربه می‌تواند باعث التهاب بیضه شود و علائمی مانند تهوع را نیز به همراه داشته باشد. در صورتی که ضربه باعث صدمه به بافت بیضه نشود، کبودی پس از مدتی بهبود می‌یابد. اما اگر عامل کبودی بیضه ضربه نباشد، حتماً باید توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد.

کبودی بیضه در واقع نشانه‌ای از آسیب دیدگی در رگ‌ها و وریدهای این قسمت است و خونریزی درون بافت بیضه را نشان می‌دهد. این کبودی به طور ناگهانی پس از آسیب رخ نمی‌دهد؛ بلکه بعد از گذشت مدتی از خونریزی قابل مشاهده است. عوامل مختلفی می‌توانند به کبودی بیضه منجر شوند و برخی از این عوامل توسط خود فرد ایجاد می‌شوند؛ مانند نشستن بر روی بیضه، رابطه جنسی، خودارضایی، افتادن روی بیضه و ضربه به بیضه. حتی تحرک با شدت زیاد نیز ممکن است باعث تغییر رنگ بیضه‌ها شود. همچنین، عللی وجود دارند که فرد نمی‌تواند از آن‌ها جلوگیری کند و تنها با مراجعه به پزشک قابل تشخیص هستند.

علاوه بر ضربه، سایر عللی که می‌توانند منجر به کبودی بیضه شوند عبارتند از دوچرخه‌سواری، اسب‌سواری، ورزش، پوشیدن لباس‌های ضیق و تصادف. در صورتی که با کبودی بیضه مواجه شدید و نگرانی دارید، توصیه می‌شود به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا علت واقعی کبودی بیضه را تشخیص داده و راهنمایی لازم در خصوص درمان و مراقبت‌های مناسب دریافت کنید.

بیضه های کبود یا ملتهب می توانند به اندازه کافی ناراحت کننده باشند که شما را از شرکت در فعالیت های روزمره زندگی باز دارند. برای کمک به تسکین هر گونه درد، تورم یا ناراحتی که ممکن است در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند، می توانید یک یا چند روش زیر را امتحان کنید:

استراحت کنید. اگر بیضه های شما در حین ورزش یا انجام هر فعالیت بدنی شدید دیگری آسیب دیدند، استراحت کنید تا بهبود یابند. کاهش استرس و فشار وارد بر بیضه ها و کیسه بیضه باعث بهبود سریعتر کبودی می شود.

دراز بکشید و فعالیت خود را کاهش دهید. سعی کنید از هر گونه فعالیت بدنی یا حرکتی که باعث بدتر شدن درد یا ناراحتی می شود خودداری کنید. بلند کردن زانوها تا قفسه سینه نیز ممکن است به تسکین درد کمک کند.

مسکن مصرف کنید. از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) یا استامینوفن (تیلنول) استفاده کنید. اگر نگران این هستید که بیضه های شما به شدت آسیب دیده است، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد درد با پزشک مشورت کنید.

یک کمپرس سرد روی آن قرار دهید. یک کیسه یخ، یک کیسه سبزیجات یخ زده یا یک جسم سرد دیگر را در یک حوله بپیچید و آن را با فشار کم روی بیضه های خود قرار دهید. این کار را حداقل چهار بار در روز به مدت حدود ۲۰ دقیقه انجام دهید تا زمانی که درد یا تورم شروع به بهبود کند.

کیسه بیضه خود را بپوشانید. لباس‌های زیر تنگ‌تر بپوشید یا از حوله‌ای تا شده استفاده کنید تا کیسه بیضه‌ روی بدن قرار بگیرد. این می تواند به کاهش فشاری که ممکن است بیضه های شما در اثر آویزان شدن در هنگام آسیب دیدگی احساس کنند، کمک کند.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا