Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

کلیه نابجا

کلیه نابجا چیست؟

  • نوع اول، کلیه نابجا ساده است. در این عارضه کلیه‌ در سمت مناسب ولی وضعیت غیرعادی قرار دارد.
  • نوع دیگر کلیه نابجا متقاطع است، در این نوع کلیه نابجا، هر دو کلیه در یک سمت بدن قرار دارد و دو کلیه به هم متصل است.

علائم کلیه نابجا چیست؟

علل کلیه نابجا

عوارض کلیه نابجا 

تشخیص کلیه نابجا

سونوگرافی از جمله روش‌های تصویربرداری غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویر از داخل بدن استفاده می‌کند. با استفاده از سونوگرافی، موقعیت و شکل کلیه‌ها می‌تواند مشخص شود.

CT Scan امکان تصویربرداری دقیق تر از ساختار کلیه‌ها را فراهم می‌کند. با استفاده از این روش، موقعیت نابجایی کلیه‌ها و تاثیر آن بر سایر ساختارهای اطرافی مشخص می‌شود.

در مواردی که نیاز به تشخیص نابجایی کلیه با اشعه X است، این روش ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، رادیوگرافی نمی‌تواند جزئیات دقیق تری را در مورد موقعیت کلیه‌ها ارائه دهد و در برخی موارد نیاز به روش‌های تصویربرداری متقدم‌تر است

  1. تصویربرداری همراه با مصرف مواد رادیوپاک (IVP): در این روش، یک ماده رادیوپاک وارد بدن شده و سپس تصاویر رادیوگرافی گرفته می‌شود. این روش به منظور بررسی مسیر جریان ادرار و تشخیص نابجایی کلیه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. آنژیوگرافی: در این روش، مواد رادیوپاک تزریق می‌شود تا عروق کلیه‌ها نمایان شوند. آنژیوگرافی می‌تواند اطلاعاتی درباره جریان خون و عروق مربوط به کلیه‌ها ارائه دهد و در تشخیص نابجایی کلیه مورد استفاده قرار بگیرد.

درمان کلیه نابجا

جمع‌بندی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا