Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

آلت تناسلی پرده دار

آلت تناسلی پرده دار

آلت تناسلی پرده دار بیماری است که برخی از مردان به آن دچار می شوند و مشکلات خاصی را ایجاد می کنند. این بیماری در صورتی رخ می دهد که بین پوست آلت تناسلی و پوست بیضه در مردان چسبندگی وجود داشته باشد. این بیماری به راحتی و طی یک دوره درمانی کوتاه مدت قابل درمان است. مجرای ادرار غشایی کوتاه ترین و میانی ترین بخش مجرای ادرار مردان است که درست بالای آلت تناسلی به پایان می رسد. این قسمت از مجرای ادرار توسط بافت عضلانی احاطه شده است، بنابراین به مردان کمک می کند ادرار خود را نگه دارند. اگر هر نوع اختلالی در ناحیه مجاری ادراری، غشا، بیضه و ناحیه اندام تناسلی در مردان ایجاد شود، فرآیند زندگی طبیعی از جمله رشد، دفع مزاج و یا ازدواج و مقاربت را مختل می­ کند. در این مقاله در خصوص علل و عوامل ایجاد آلت تناسلی پرده دار و روش درمان آن صحبت خواهیم کرد.

آلت تناسلی پرده دار چیست؟

زمانی که بیش از اندازه پوست آلت تناسلی به بیضه ها بچسبد می­گوییم که آلت تناسلی پرده دار است. نام علمی این عارضه اسکروتوم است. افرادی که مبتلا به عارضه چسبندگی پوست بیضه به پوست آلت هستند زمان کشش و دور کردن آلت از بیضه این پوست اضافی را لمس می­ کنند. در بسیاری از مردان میزان این چسبندگی بسیار کم و خفیف بوده و اندازه آن یک سوم انتهای آلت تناسلی مردان است. اما زمانی که تمام آلت تناسلی توسط این پوست به بیضه ها چسبیده باشد وضعیت بیمار حاد بوده و قطعا باید به پزشک مراجعه نماید و قطعا در چنین حالتی پزشک دستور جراحی خواهد داد. مراجعه به یک پزشک حاذق کمک میکند تا هیچ عارضه و حتی نشانه ای از جراحی در فرد باقی نماند. میزان و اندازه آلت تناسلی و پرده چسبیده شده میزان بخیه ها و جراحت را تعیین میکند و در هر فرد این مسئله متفاوت می باشد.

بیش تر بخوانید => مثانه عصبی یا نوروژنیک

علائم آلت تناسلی پرده دار

علائم خاصی در مردانی که دچار آلت تناسلی پردار هستند وجود نخواهد داشت و این مشکل در پسران و در سنین کودکی تنها با لمس و بررسی قابل مشاهده و تشخیص خواهد بود. بزرگترین مشکلی که پوست زائد در آلت تناسلی پرده دار ایجاد می­ کند زمان رابطه جنسی می ­باشد. علاوه بر ایجاد این مشکل اگر میزان این پوست زیاد از حد باشد مانع از رشد طبیعی آلت تناسلی مردان شده و اندازه آلت کوتاه تر از حد طبیعی خواهد بود. این عارضه درد خاصی ایجاد نمی کند اما در زمان جراحی همراه با ایجاد برش و اسکار خواهد بود. عمل جراحی کمک می­کند تا پس از برداشته شدن پوست اضافی از روی آلت تناسلی پرده دار، آلت رشد طبیعی را از سر گرفته و زاویه بین آلت تناسلی و بیضه ها اصلاح شود. کج بودن اندام ناحیه تناسلی مردان از دیگر علائم این بیماری می­ باشد.

علائم آلت تناسلی پرده دار

اگر میزان و محل اتصال پرده و پوست اضافی بین بیضه و قسمت سر آلت تناسلی بیشتر و به هم نزدیک­تر باشد اختلالات و مشکلاتی که ایجاد می­کند خیلی بیشتر است. بخصوص در زمان رابطه جنسی این مسئله کاملا آزار دهنده و مختل کننده است. بافت این پرده اضافی کاملا نرم و پوستی شکل بوده و درد خاصی را به همراه ندارد

علل ایجاد آلت تناسلی پرده دار

بیش تر پزشکان معتقد هستند که آلت تناسلی پرده دار بیشتر بطور مادرزادی در بدو تولد همراه نوزاد پسر بوده است. البته فقط 4 درصد از کودکان پسری که متولد می­ شوند مبتلا به این عارضه خواهند شد. از دیگر علل ایجاد آلت تناسلی پرده دار شرایطی است که در هنگام ختنه شدن در پسران ایجاد می ­شود. به طوری که اگر در زمان ختنه پوست روی آلت بیش از اندازه برداشته شود این حالت ایجاد می­ شود. لذا لازم است در زمان ختنه شدن کودک نزد یک پزشک با تجربه و مورد اعتماد جراحی شود.

بیش تر بخوانید => بوی بد ادرار

درمان آلت تناسلی پرده دار

از آنجایی که عارضه آلت تناسلی پرده دار در آناتومی و فیزیک بدن اختلال ایجاد می­کند و آن را در فرایند رشد غیرعادی قرار میدهد لذا نیاز به درمان فوری دارد. رش درمانی این بیماری تنها از طریق جراحی بوده و از طریق مصرف دارو قابل کنترل و درمان نخواهد بود. لذا هرچه این عمل جراحی در سنین کمتر اتفاق بیفتد قطعا بهتر است و پزشک معالج بهتر می ­تواند به بیمار در جهت بهبود کامل و برطرف شدن اسکار و عوارض کمک کند.

سوالات متداول در خصوص آلت تناسلی پرده دار

قطعا برای والدینی که کودکشان دچار این مشکل است و یا آن دسته از مردانی که در کودکی درمان نشده اند و این عارضه را همچنان تحمل می­کنند سوالات زیادی وجود دارد که با هم به چند مورد آن اشاره خواهیم داشت:

آیا می توان مشکل بیماری آلت تناسلی پردار را بدون جراحی و از طریق مصرف دارو درمان کرد؟

خیر . تنها راه برطرف نمودن این مشکل جراحی پلاستیک می ­باشد.

آیا پس از درمان آلت تناسلی پرده دار در سنین بزرگسالی آلت تناسلی رشد خواهد داشت؟

قطعا برطرف نمودن هر مانعی که رشد طبیعی اندام بدن را مختل کند پس از درمان رشد طبیعی خواهد داشت.

چگونه و از چه سنینی می توان در کودک به وجود و یا عدم وجود این عارضه پی برد؟

برای اطمینان از صحت و سلامت پسران لازم است در همان سنینی خردسالی و پس از ختنه شدن کودک را توسط پزشک معاینه نمود.

نتیجه گیری

آناتومی و ساختار بدن مردان به گونی ساخته شه که ناحیه اندام تناسلی و بیضه باید بتوانند از هم فاصله داشته و رشد طبیعی خود را داشته باشند تا در هنگام ادارد نمودن، رشد جسمی، و یا مقاربت و… مشکلی نداشته باشند. عارضه آلت تناسلی پرده دار مشکلی است که با وجود مقداری پوست اضافی موجب چسبیدن آلت تناسلی و بیضه ها شده و اختلال در رشد آلت و نیز هنگام دخول ایجاد می­ کند. غالبا این عارضه مادرزادی است اما گاه ممکن است بخاطر نحوه نادرست ختنه شدن در پسران ایجاد شود. در صورت بروز چنین مشکلی لازم است بیمار به پزشک متخصص مراجعه نموده و طی یک جراحی پلاستیک و عمل ساده تحت درمان قرار بگیرد.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا