Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

انزال معکوس

انزال معکوس، یکی از بیماری ها و مشکلاتی است که می تواند در برخی از مردان اتفاق بیفتد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که منی به جای بیرون آمدن از آلت تناسلی هنگام ارگاسم، وارد مثانه و مجرای ادراری شود. این مشکل ممکن است سبب ناباروری در مردان شود. در خصوص تشخیص و درمان این بیماری، تا پایان این مقاله، با ما همراه باشید.

انزال رتروگراد

علائم انزال معکوس

انزال معکوس که به آن انزال رتروگراد یا انزال عقب گرد نیز گفته می شود، هیچ تاثیری در ارگاسم و نعوظ آقایان ندارد. ولی در صورت ارگاسم مردان، مایع منی به جای خارج شدن از آلت تناسلی، وارد مثانه می گردد. از نشانه های بارز این انزال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خارج شدن مقدار کمی از مایع منی از آلت تناسلی یا عدم خارج شدن آن که به ان ارگاسم خشک گفته می شود.
 • کدر شدن رنگ ادرار پس از رسیدن به ارگاسم به دلیل داشتن مایع منی
 • عدم باروری

برای درمان انزال معکوس، چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

این انزال هیچ ضرری ندارد، ولی همانطور که گفته شد می تواند سبب ناباروری شود. افرادی که قصد دارند پدر شوند، باید در پی درمان به دنبال بهترین متخصص اورولوژی باشند، پیش از آنکه به ناباروری دچار شوند.

در صورتی که فرد با همسر خود به مدت یک سال بیش تر رابطه جنسی منظم و محافظت نشده داشته باشند ولی هنوز موفق به فرزندآوری نشده باشند، بهتر است هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایند.

همچنین در صورتی که مایع منی کم و یا فرد دچار ارگاسم خشک شده باشد، مراجعه به پزشک متخصص باید در اسرع وقت انجام شود.

انزال معکوس چگونه اتفاق می افتد؟

زمانی که مردان در مرحله ارگاسم هستند، لوله ای که نام آن مجرای دفران است، اسپرم را از این طریق به سمت پروستات هدایت می کند و در آن جا با سایر مایعات ترکیب شده و در نهایت مایع منی هنگام ارگاسم خارج می شود.

پس از آن عضله گردن مثانه سفت شده تا تا از ورود مایع منی به مثانه هنگام عبور از پروستات به لوله داخل آلت تناسلی یا مجرای ادرار جلوگیری کند. این عضله مربوط به همان ماهیچه ای است که سبب نگهداشتن ادرار می شود.

در صورتی که فر دچار انزال عقب گرد شده باشد، این عضله کار خود را به درستی انجام نمی دهد و این عضله به درستی سفت نمی شود. در نتیجه به جای اینکه مایع منی و اسپرم ها از آلت خارج شوند، وارد مجرای ادرار و مثانه می شوند.

علل انزال معکوس

همانگونه که گفته شد، با ایجاد مشکل در گردن مثانه، بی اختیاری ادرار و یا انزال معکوس می تواند اتفاق بیفتد. شرایط متعددی می توانند سبب بروز مشکل در ماهیچه و عضله گردنه مثانه شوند که به شرح زیر است :

 • جراحی گردن مثانه
 • جراحی تشریح غددلنفاوی خلفی صفافی جهت درمان سرطان بیضه
 • جراحی جهت درمان سرطان پروستات
 • عوارض جانبی برخی داروهای مصرفی جهت درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات، افسردگی
 • آسیب عصبی ناشی از یک وضعیت پزشکی، مانند دیابت، ام اس، بیماری پارکینسون یا آسیب نخاعی

ارگاسم خشک اولین نشانه انزال رتروگراد است. اما ارگاسم خشک، انزال کم یا بدون منی می توانند همچنین ناشی از شرایط دیگری باشد، از جمله :

 • برداشتن پروستات با جراحی (پروستاتکتومی)
 • برداشتن مثانه با جراحی (سیستکتومی)
 • پرتودرمانی برای درمان سرطان در ناحیه لگن

پیشگیری از انزال معکوس چگونه امکانپذیر است؟

در صورتی که دارویی مصرف می کنید و یا به لحاظ سلامت جسمی، هر نوع مشکلی دارید که می تواند در انزال عقب گرد تاثیر داشته باشد، بهتر است از پزشک خود سوال بپرسید که چه کارهایی برای کاهش خطر ابتلا به این مشکل می توانید انجام دهید.

تشخیص انزال عقب گرد

برای تشخیص انزال رتروگراد، روش های تشخیصی وجود دارد :

در مورد علائم خود و مدت زمانی که آنها را داشته اید سؤال بپرسید. پزشک شما همچنین ممکن است در مورد مشکلات سلامتی، جراحی یا سرطانی که داشته اید و داروهایی که مصرف می کنید بپرسد.
یک معاینه فیزیکی انجام دهید که احتمالاً شامل معاینه آلت تناسلی، بیضه ها و راست روده شما می شود.
بعد از ارگاسم ادرار خود را از نظر وجود مایع منی بررسی کنید. این روش معمولا در مطب پزشک انجام می شود. پزشک از شما می‌خواهد مثانه خود را خالی کنید، خودارضایی کنید تا به اوج برسد و سپس یک نمونه ادرار برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ارائه دهید. اگر حجم بالایی از اسپرم در ادرار شما یافت شود، انزال رتروگراد دارید.

روش های تشخیص انزال معکوس

اگر ارگاسم خشک دارید، اما پزشکتان منی را در مثانه شما پیدا نکرد، ممکن است با تولید مایع منی مشکل داشته باشید. این می تواند در اثر آسیب به پروستات یا غدد تولید کننده منی در نتیجه جراحی یا پرتودرمانی سرطان در ناحیه لگن ایجاد شود.

اگر پزشک شما مشکوک باشد که ارگاسم خشک شما چیزی غیر از انزال رتروگراد است، ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتر یا ارجاع به متخصص برای یافتن علت داشته باشید.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا