Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

همه چیز درباره بیماری خون ادراری

مشاهده و وجود خون در ادرار، بیماری هماچوری نامیده می شود. مقدار خون ممکن است کم تا زیاد متغیر باشد. در صورت کم بودن میزان خون فقط با آزمایش ادرار و زیر میکروسکوپ تشخیص داده می شود. در شرایطی که مقدار زیاد باشد، با چشم قابل مشاهده است. عوامل زیادی می تواند در ایجاد خون در ادرار نقش داشته باشد که از جمله آن ها می توان به عفونت های ادراری، ورزش های سنگین و بیماری های کلیوی اشاره نمود.

بیماری خون در ادرار

چه کسانی بیش تر در معرض ابتلا به خون ادراری هستند؟

 • کسانی که دچار هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) یا پروستات بزرگ شده اند.
 • افرادی که به سرطان پروستات یا سرطان بخشی از دستگاه ادراری دچار شده اند.
 • کسانی که دارای سنگ کلیه و یا سنگ مجاری ادراری شده اند.
 • افرادی که داروهای خاصی همچون رقیق‌کننده‌های خون، آنتی‌بیوتیک‌ها، آسپرین و یا سایر مسکن‌های پیوند خارجی NIH را مصرف می کنند.
 • کسانی که ورزش های سنگین همچون دویدن در مسافت طولانی انجام می دهند.

علل بیماری هماچوری

علل مختلفی می توانند در وجود خون در ادرار دخیل باشند. این مشکل ممکن است به دلیل وجود مشکلاتی در کلیه ها و سایر نواحی دستگاه ادراری مربوط باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سرطان مثانه یا سرطان کلیه
 • عفونت مثانه، کلیه یا مجرای ادرار
 • سرطان پروستات
  التهاب مثانه، مجرای ادرار، پروستات یا کلیه (گلومرولونفریت)
 • آسیب به مثانه یا کلیه
علل هماچوری
 • سنگ کلیه یا تومور مثانه
 • بیماری کلیوی پس از گلودرد استرپتوکوکی (گلومرولونفریت پس از استرپتوکوک)، یک علت شایع خون در ادرار در کودکان
 • نارسایی کلیه
 • بیماری کلیه پلی‌ کیستیک
 • ختنه

علائم و نشانه های بیماری خون در ادرار چیست؟

در بیماری هماچوری در بسیاری از مواقع به غیر از خون، علامت دیگری در ادرار مشاهده نمی شود. از دیگر علائم این بیماری می توان به ادرار مکرر یا دردناک نیز اشاره نمود. از دیگر علائمی که در بیماری هماچوری مشاهده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • تب و لرز
 • درد در پشت یا پایین شکم

اگرچه وجود خون در ادرار همیشه به معنای ابتلا به این بیماری نیست، اما می تواند حاکی از یک مشکل جدی در فرد باشد. در صورت مشاهده ادرار در خون، آن را جدی بگیرید و فورا به بهترین متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

بیماری خون ادراری چگونه تشخیص داده می شود؟

جهت تشخیص بیماری خون ادراری، پزشک متخصص از سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی، و پیوند خارجی NIH آزمایش ادرار جهت تشخیص خون در ادرار و کمک به یافتن علت استفاده می کنند. به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی، متخصص با معاینه رکتوم دیجیتالی برای مرد و با معاینه لگنی برای زن جهت تشخیص خون ادراری استفاده نماید.

آزمایش ادرار

متخصص اورولوژی با استفاده از آزمایش ادرار، به بررسی نمونه گرفته شده و خون ادراری می پردازد. ممکن است نیاز به آزمایش مجدد تست ادار باشد تا بتواند به درستی بیماری هماچوری را تشخیص دهد.

گاهی اوقات خون از پیوند خارجی NIH دوره قاعدگی یک زن می‌تواند وارد نمونه ادرار شود و آزمایش می‌تواند نشان دهد که زن مبتلا به هماچوری است در حالی که این چنین نیست. از زنانی که آزمایش هماچوری آنها مثبت بوده و در زمان انجام آزمایش قاعدگی دارند، ممکن است دوباره از آن ها خواسته شود تا آزمایش را پس از قطع قاعدگی تکرار کنند.

آزمایش های اضافی

چنانچه در آزمایش ادرار مقدار گلبول های قرمز بیش از حد نرمال وجود داشته باشد، پزشک متخصص ممکن است یک سری آزمایش های دیگر را نیز تجویز نماید.

آزمایش خون

پیوند خارجی NIH برای بررسی اینکه آیا کلیه ها دچار مشکل شده اند و همچنین جهت تشخیص علائم بیماری های خود ایمنی پیوند خارجی NIH مانند پیوند خارجی لوپوس NIH یا سایر بیماری ها مانند سرطان پروستات انجام می شود.


توموگرافی کامپیوتری (CT)

اسکن پیوند خارجی NIH از ترکیبی از پیوند خارجی NIH اشعه ایکس و مانیتور جهت ایجاد تصاویری از دستگاه ادراری استفاده می کند.

سیستوسکوپی

با استفاده از روش سیستوسکوپی، می توان توسط ابزاری بلند و نازک به نام سیستوسکوپ که به یک دوربین متصل شده است، داخل مجرای ادرار و مثانه را مشاهده نمود.

بیوپسی

بیوپسی کلیه که باید توسط بهترین متخصص اورولوژی صورت بگیرد، روشی است که یک یا چند تکه بافت کوچک باید گرفته شود و توسط پاتولوژیست این نمونه ها زیر میکروسکوپ جهت تشخیص علائم آسیب و بیماری های کلیوی بررسی می شوند.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)

پیوند خارجی NIH از آهن ربا و امواج رادیویی بدون استفاده از اشعه ایکس برای تهیه تصاویری از اندام های داخلی مانند مثانه یا کلیه استفاده می کند.
لینک خارجی اولتراسوند NIH از امواج صوتی بدون استفاده از اشعه ایکس برای ایجاد تصویری از اندام های داخلی مانند کلیه استفاده می کند.

درمان خون ادراری

اینکه وجود خون در ادار درمان می شود یا نه، بستگی به علت دقیق این بیماری دارد. پزشک متخصص با گرفتن اطلاعاتی از فرد بیمار، معابنه فیزیکی و نتیجه آزمایش و صد البته همکاری فرد می تواند بهترین راه درمانی را برگزیند.

داروها جهت درمان خون ادراری

برای درمان هماچوری ناشی از عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می شود. آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری های عامل عفونت می توانند خونریزی را متوقف نمایند.
جهت پروستات بزرگ شده، اورولوژیست ها معمولا از دو دسته دارو جهت درمان این بیماری استفاده می کنند که از جمله این داروها می توان به آلفا بلوکرها و مهارکننده های 5 آلفا ردوکتاز اشاره نمود.
برای سرطان، درمان به کار گرفته شده توسط پزشک متخصص صورت می گیرد که به بهترین وجه با مرحله و سطح بیماری مطابقت داشته باشد و با اهداف مراقبتی همسو باشد. این امر ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی، ایمونوتراپی، شیمی درمانی، هورمون درمانی یا ترکیبی از این گزینه ها باشد.
برای بیماری کلیوی نظیر سرطان کلیه، پزشک ممکن است انواع مختلفی از داروها را تجویز کند. اینها ممکن است شامل دیورتیک ها، داروهای کاهش فشار خون و کلسترول و اریتروپویتین برای ساخت گلبول های قرمز در صورت کم خونی باشد.
برای آندومتریوز، پزشک ممکن است داروهای مرتبط با هورمون را پیشنهاد کند.


سایر روش های درمان خون ادراری

برای هماچوری ناشی از بزرگ شدن پروستات که با داروها برطرف نمی شود، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد دهد.
برای بیماری کلیوی، ممکن است به دیالیز برای فیلتر کردن ضایعات یا حتی پیوند کلیه نیاز داشته باشید.
برای سرطان ها، اورولوژیست شما ممکن است بخشی از یک تیم مراقبت چند رشته ای باشد.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا