Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

زودانزالی در مردان

انزال زودرس یکی از مشکلاتی است که مرد به ارگاسم می‌رسد و این امر در حین مقاربت زودتر از آنچه می‌خواهد اتفاق می افتد. این امر معمولا 30 تا 40 درصد مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. از جمله عللی که سبب زود انزالی می شوند می توان به مشکلات فیزیکی، عدم تعادل هورمونی و عوامل عاطفی و روانی اشاره نمود. روش های درمانی نیز شامل یادگیری تکنیک های به تاخیر انداختن انزال، مشاوره و داروها می باشد.

زود انزالی در مردان

انزال زودرس چیست؟

انزال زودرس نوعی اختلال عملکرد جنسی است و زمانی رخ می دهد که مرد به ارگاسم می رسد و منی را زودتر از آنچه که خود و یا شریک زندگی اش تمایل دارد، آزاد می کند. اغلب قبل یا کمی بعد از دخول در حین مقاربت اتفاق می افتد. انزال زودرس تجربه ای نا امید کننده برای خود فرد و شریک جنسی است که می تواند رابطه را برای هر دو طرف دچار مشکل کند. البته این مشکل قابل حل است و نیازی به نگرانی نیست.

علل انزال زودرس چیست؟

عوامل مختلفی از جمله عوامل فیزیکی، شیمیایی و عاطفی و روانی سبب انزال زودرس می شوند. از جمله مشکلات فیزیکی و شیمیایی که سبب بروز انزال زودرس می شوند، به شرح زیر است :

 • تشخیص زمینه ای اختلال نعوظ
 • مشکل هورمونی در سطح اکسی توسین که در عملکرد جنسی مردان نقش دارد. سایر سطوح هورمونی که در عملکرد جنسی نقش دارند عبارتند از : هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، پرولاکتین و هورمون محرک تیروئید (TSH).
 • سطوح پایین سروتونین یا دوپامین
 • مواد شیمیایی در مغز که در میل و هیجان جنسی نقش دارند.
  آلت تناسلی که به تحریک بسیار حساس است.

علل عاطفی یا روانی عبارتند از :

 • اضطراب از رابطه جنسی مجدد پس از یک دوره طولانی پرهیز
 • عدم اعتماد به نفس
 • احساس گناه
 • هیجان یا تحریک بیش از حد یا دلایل دیگر.
 • فشار
 • مشکلات رابطه
 • افسردگی

علائم انزال زودرس

یکی از نشانه های اصلی انزال زودرس این است که مرد نتواند انزال را بیش از سه دقیقه پس از دخول به تاخیر بیندازد. این امر ممکن است در تمام موقعیت های جنسی، حتی در زمان خودارضایی، رخ دهد.

علائم انزال زودرس

انزال زودرس را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

مادام العمر. انزال زودرس مادام العمر در تمام مدت یا تقریباً در تمام مدت از اولین برخورد جنسی رخ می دهد.
به دست آورد. انزال زودرس اکتسابی پس از تجربه جنسی قبلی بدون مشکل انزال ایجاد می شود.
بسیاری از مردم احساس می کنند که علائم انزال زودرس را دارند، اما این علائم معیارهای تشخیص را ندارند. تجربه انزال زودرس در مواقعی معمول است.

علل زود انزالی چگونه تشخیص داده می شود؟

در صورتی که فرد دچار زودانزالی زودرس به طور مکرر است و یا زود انزالی وی سبب اضطراب و افسردگی در وی می شود، می تواند رابطه را تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان هر چه زودتر ما به شما یشنهاد می کنیم به یک متخصص اورولوژی خوب مراجعه بفرمایید.

اورولوژیست با انجام معاینات لازم، پرسش هایی در خصوص تجربیات جنسی آغاز می کند. از جمله سوالاتی که وی از فرد می پرسد، به شرح زیر است :

 • مدت زمانی که دچار زود انزالی شده اید؟
 • چند وقت یکبار اتفاق می افتد؟
 • آیا انزال زودرس در هر تلاش جنسی اتفاق می افتد؟
 • آیا با همه شرکا این اتفاق می افتد؟
 • آیا انزال زودرس هنگام خودارضایی اتفاق می افتد؟
 • آیا در حفظ نعوظ مشکل دارید؟

با پاسخ دقیق بهترین کمک را به پزشک خود می نمایید.

اورولوژیست شما همچنین در مورد هر گونه بیماری پزشکی دیگر و هر دارویی از جمله داروهای بدون نسخه، مکمل ها و محصولات گیاهی که مصرف می کنید، سوال می پرسد. همچنین از شما در مورد مصرف الکل و مواد مخدر غیرقانونی سوال می شود.

درمان انزال زودرس

بسته به اینکه چه عللی سبب انزال زودرس شده است، گزینه های مختلفی برای درمان زود انزالی وجود دارد. این روش ها شامل رفتار درمانی، مشاوره و داروها هستند. معمولاً ابتدا با رفتار درمانی و یا مشاوره جهت کمک به اضطراب عملکرد یا عوامل استرس زا که ممکن است در ایجاد آن موثر باشند، به کار گرفته می شوند. برای نتیجه گرفتن همزمان، ممکن است چند روش درمانی به صورت همزمان به کار گرفته شود.

رفتار درمانی

رفتار درمانی شامل آزمایش روش های مختلف برای به تاخیر انداختن ارگاسم است. هدف آن این است که به شما یاد دهد چگونه بدن و احساسات خود را کنترل کنید. روش ها عبارتند از:

شروع و توقف

با این تکنیک، فرد و یا شریک جنسی وی، آلت تناسلی خود را در نزدیکی نقطه ارگاسم تحریک می کنید و سپس تحریک را برای حدود 30 ثانیه متوقف می کنید تا زمانی که کنترل پاسخ خود را دوباره به دست آورید. این رویکرد «شروع و توقف» را سه یا چهار بار تکرار کنید قبل از اینکه به خود اجازه دهید به ارگاسم برسید. تمرین این روش را تا زمانی که کنترل خوبی به دست آورید ادامه دهید.

تفکر حواس پرت

با استفاده از این تکنیک، ایده این است که در حالی که از نظر جنسی تحریک می شوید، توجه خود را روی چیزهای غیرجنسی معمولی متمرکز کنید. توالی نامگذاری راه خوبی برای تمرکز توجه شماست. به عنوان مثال، تجسم کنید که نام تمام مشاغلی را که در هنگام رانندگی به باشگاه منتقل می کنید، نام همه بازیکنان تیم ورزشی مورد علاقه خود یا نام بردن همه محصولات در راهروهای فروشگاه مورد علاقه خود را تجسم کنید.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا