Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

ناباروری در مردان

علت ناباروری در مردان چیست؟ این پرسشی است که ممکن است ذهن شما را نیز به خود مشغول کرده باشد. ناباروری از جمله اختلالاتی است که در حال حاضر افراد بسیار زیادی اعم از زن و مرد به آن مبتلا هستند. دلایل مختلفی می‌توانند موجب ناباروری مردان شوند؛ بنابراین نمی‌توان ناباروری را تنها محدود به خانم‌ها دانست. بررسی علائم این امر می‌تواند به شما در درمان چنین شرایطی کمک کند.

ناباروری در مردان

با این تفاسیر توصیه داریم در صورت بروز این اختلال در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک برای درمان خود مراجعه نمایید. در ادامه این نوشتار به بررسی دقیق‌تر علت‌ها و راهکارهای درمانی ناباروری در مردان خواهیم پرداخت. از شما می‌خواهیم تا انتها ما را مهمان نگاه‌های زیبای خود نمایید.

ناباروری در مردان و شیوع آن در سراسر دنیا

این روزها افراد بسیار زیادی را می‌توان یافت که از ناباروری مردان رنج می‌برند. باتوجه‌به تحقیقاتی که تاکنون بر روی آقایان صورت‌گرفته است حدود 20 درصد آن‌ها بنا به دلایل مختلفی در باروری مشکل دارند. براین‌اساس می‌توان گفت حدود 3 میلیون زوج در سطح کشور به دنبال راه‌حلی برای باروری هستند. دلایل مختلفی می‌توانند زمینه‌ساز ناباروری مردان شوند که البته برخی از آن‌ها ناشناخته بوده و در راستای آن‌ها نمی‌توان نظری قطعی داد.

پرسشی که مطرح می‌گردد این است که ناباروری چیست؟ در پاسخ به این پرسش لازم است بگوییم که ناباروری به معنای عدم بارداری یک زوج است بدون آن که طی یک سال از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کرده باشند. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت اگر یک زوج پس از یک سال بدون انجام هرگونه پیشگیری موفق به فرزندآوری نشوند می‌توان آن‌ها را نابارور در نظر گرفت.

عوامل ناباروری در خانم‌ها و آقایان متفاوت است. از جمله عامل‌های اثرگذار در ناباروری در مردان اختلال توانایی جنسی، اختلالات هورمونی، عفونت‌های مزمن بیضه‌ها و عفونت‌های دستگاه‌های تناسلی است که هرکدام از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

شایع‌ترین دلیل ناباروری در مردان

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی شایع‌ترین علت ناباروری در مردان بپردازیم. همان گونه که در بخش‌های قبل نیز بیان عامل‌های مختلفی می‌توانند موجب عدم باروری در مردان شوند. بیماری واریکوسل را می‌توان یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی دانست که قادر است تا زمینه‌ساز ناباروری در آقایان شده و در ادامه آن‌ها را با مشکلات متعددی مواجه سازد.

نکته‌ای که بایستی بدانید این است که این بیماری قابل‌درمان بوده و جای نگرانی ندارد. بیماری واریکوسل می‌تواند بیضه‌ها را دچار تورم نموده و موجب ایجاد اختلال در اسپرم‌های مردان شود. طبیعی است که با بروز چنین شرایطی شاهد ناباروری مردان باشیم. فراموش نکنید که در برخی مواقع این بیماری نمی‌تواند موجب ناباروری شود؛ اما تأثیرات منفی و قابل‌توجهی بر ضعف در باروری دارد.

راهکارهای مختلفی برای تشخیص این بیماری وجود دارد. این راهکارها شامل معاینات بدنی و سونوگرافی میش وند که برای انجام هرکدام از آن‌ها بایستی در انتخاب پزشک خود دقت کنید. همچنین روش‌های مختلفی نیز برای درمان واریکوسل وجود دارند. این روش‌ها شامل راهکارهای جراحی و غیرجراحی می شوند که می‌توانند اثرات مثبتی بر درمان شما داشته باشند.

دیگر دلایل ناباروری در مردان

ناباروری در مردان دارای دلایل خاصی است. این دلایل می‌توانند به شما در تشخیص ناباروری کمک‌های شایانی نمایند. از مهم‌ترین دلایل ناباروری در آقایان می‌توان موارد زیر را تشریح نمود.

اضافه‌نشدن نطفه به مایع منی

گاهی می‌توان شاهد ایجاد انسداد در مسیر نطفه‌ها بود. براین‌اساس نطفه‌ها در بیضه باقی خواهند ماند و این شرایط زمینه‌ساز عدم اضافه‌شدن آن‌ها به مایع منی می شود.

نرمال نبودن تعداد اسپرم‌ها

لازم به ذکر است که به طور طبیعی مایع منی دارای 15 میلیون اسپرم است. این تعداد برای یک سی‌سی از مایع منی است و در کل آن بایستی 40 میلیون سپرم وجود داشته باشد. کم‌بودن تعداد اسپرم‌ها در مایع منی یکی از دلایل ابتلا به ناباروری مردان است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

ابتلا به بیماری واریکوسل

در بخش قبل دلیل اصلی ابتلا به این عارضه را بیماری واریکوسل بیان نمودیم. با این تفاسیر اگر به بیماری مبتلا هستید می‌توان آن را از دلایل ناباروری دانست.

چاقی بیش از اندازه

چاقی زیاد را می‌توان از دیگر علت‌های ناباروری دانست که نباید به‌سادگی از کنار آن عبور نمود. چاقی موجب کاهش عملکرد مثبت در نطفه سازی می شود.

مشکل در انزال

گاهی ممکن است به دلایل مختلفی آقایان در انزال مشکل داشته باشند. این مشکل شامل برگشت انزال به داخل مثانه می‌شود که البته دلایل خاص خود را نیز دارد. اگر بخواهیم به‌صورت اجمالی اشاره‌ای به این دلایل داشته باشیم می‌توان ابتلا به دیابت، ضایعات نخاعی مصرف برخی داروها را نام برد.

بروز عفونت

ساختار برخی عفونت‌ها به‌گونه‌ای است که می‌توانند موجب ایجاد ناباروری مردان شوند؛ اما چگونه؟ این عفونت‌ها قادر هستند تا ساختن نطفه دخالت نموده و به این طریق موجب مسدودشدن مسیر خروج اسپرم از بیضه‌ها می‌گردد.

اختلال در اسپرم‌ها

اختلال در اسپرم‌ها می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی بر ناباروری مردان داشته باشد. لازم به ذکر است که علائم خاصی می‌توانند نشان‌دهنده اختلال در اسپرم‌ها باشند. این علائم شامل شکل عجیب اسپرم‌ها، عدم رشد و تکامل آن‌ها، تولید کم و یا عدم تولید اسپرم‌ها می‌شوند.

مشکلات هورمونی

غدد و هورمون‌های مرتبط با آن‌ها می‌توانند سطح هورمون‌های جنسی مردانه را کنترل کنند. همچنین اثرات بسیار زیادی نیز بر روند تولید اسپرم‌ها دارند. براین‌اساس زمانی که شما مبتلا به اختلالات هورمونی باشید دچار ناباروری خواهید شد. به طور اجمالی اختلالات هورمونی که زمینه‌ساز ناباروری در مردان می‌گردند شامل اختلال در تولید هورمون لوتئینی، اختلال در هورمون تحریک‌کننده فولیکول توسط هیپوفیز، افزایش سطح پرولاکتین، کمبود تستوسترون، پرکاری غده تیروئید و کم‌کاری آن می‌شوند.

درمان ناباروری مردان

در حال حاضر باتوجه‌ به پیشرفت‌های قابل‌ توجهی که در عرضه پزشکی شاهد آن هستیم، روش‌های درمانی خاصی جهت درمان ناباروری در مردان وجود دارند. توجه داشته باشید برای بهره‌مندی از هرکدام از این روش‌های درمانی لازم است تا از بهترین متخصص اورولوژی کمک بگیرید. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند :

  • دارودرمانی
  • تغییر در سبک زندگی
  • جراحی

کلام آخر

باتوجه‌به مطالبی که بیان شد می‌توان به این نتیجه دست‌یافت که ناباروری در مردان دلایل خاص خود را دارد. با مشاهده علائم این بیماری می‌توان درمان آن را نیز تحت‌نظر پزشکان انجام داد. به‌طورکلی اختلالات هورمونی، ابتلا به عفونت و واریکوسل و… می‌توانند زمینه‌ساز ناباروری مردان شوند. برای درمان ناباروری نیز روش‌های مختلفی وجود دارند که مواردی همچون جراحی، دارودرمانی و تغییر سبک زندگی را شامل می‌شوند.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا