Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

هیپوسپادیاس

روش های تشخیص و درمان هیپوسپادیاس

هیپوسپادیاس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های جنسی در آقایان است که فرد از بدو تولد تا زمان درمان با آن ها همراه خواهد بود. این اختلال می‌تواند سبب کاهش تولید اسپرم شود و همین امر کاهش باروری را به همراه خواهد داشت. جهت درمان هیپوسیادیس، باید اطلاعات کاملی در خصوص علائم این بیماری، علل بروز آن و نحوه تشخیص و راهکارهای درمان این بیماری داشته باشید. با مطالعه این مقاله، به هر آنچه که درباره این بیماری نیاز دارید، دست پیدا کنید.

هیپوسپادیاس چیست؟

بیماری هیپوسپادیاس (Hypospadias) بیماری نقص مادرزادی است که از بدو تولد در فرد وجود داشته و تا زمانی که درمان نشود، با افراد همراه است. اگرچه دلیل دقیق این بیماری هنوز مشخص نیست اما خیلی از پزشکان احتمال می‌دهند که به دلیل بر هم خوردن هورمون‌های تشکیل جنین این بیماری ایجاد می‌شود. هورمون‌ها در شکل ‌گیری پوست ختنه ‌گاه و پیشابراه نوزادان پسر نقش زیادی دارند. بنابراین ممکن است هر گونه عملکرد نامنظم یا عملکرد نادرست این هورمون‌ها موجب ایجاد اختلالاتی همچون اختلال Hypospadias بشود.

به عبارت ساده‌تر اگر بخواهیم این اختلال را برایتان تعریف کنیم، باید بگوییم که این اختلال مشکلی است که باعث ایجاد یک سوراخ اضافی بر روی آلت تناسلی نوزادان پسر می‌شود. معمولاً این نقص مادرزادی می‌تواند موجب ایجاد عفونت در ادرار، اختلال در کنترل ادرار و ناباروری و عقیم شدن مردان بشود. در مواردی هم خطر تشکیل سرطان کلیه به واسطه این مشکل وجود دارد.

علائم و نشانه‌های هیپوسپادیاس

بیماری هیپوسپادیاس علائم مختلفی دارد که باعث می‌شود در همان بدو تولد این بیماری شناسایی شود. برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • پاشیده شدن ادرار هنگام دفع
  • وجود سوراخ پیشابراه در قسمت زیرین کلاهک آلت تناسلی یا در کنار آن
  • بروز هر نوع مشکل در پوست ختنه گاه
  • پایین بودن انحنای آلت تناسلی ( به خصوص در مواردی که یک فرد نعوظ را تجربه می‌کند)

انواع هیپوسپادیاس

انواع این بیماری را می توان با توجه به این که سوراخ ادرار از نوک آلت تناسلی آقایان چقدر فاصله داشته باشد، به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. به طور کلی پزشکان سه نوع از بیماری Hypospadias وجود دارد که به شرح زیر است :

بیماری هیپوسپادیاس قدامی

 ۷۰ درصد از موارد ابتلا به بیماری هیپوسپادیاس به نوع قدامی این بیماری مبتلا شده‌اند. در این بیماری سوراخ ادرار آقایان نزدیک کلاهک آلت تناسلی و قسمت سر آن قرار دارد.

بیماری هیپوسپادیاس میانی

نوع دیگری از این بیماری، بیماری میانی هیپوسپادیاس است. حدوداً ۱۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری Hypospadias از نوع میانی این بیماری رنج می‌برند. در این بیماری سوراخ مجاری ادراری در قسمت میانی آلت تناسلی مردان قرار دارد. این عارضه ممکن است باعث ایجاد انحنا در آلت بشود.

بیماری هیپوسپادیاس خلفی

این نوع از بیماری آلت مردانه که ۲۰ درصد از افراد را به خود درگیر می‌کند، عوارض شدیدی را به دنبال دارد. در این نوع از بیماری آلت، سوراخ بر روی بیضه قرار گرفته و انحنای آلت افزایش پیدا می‌کند.

چه عواملی سبب بروز هیپوسپادیاس می‌شوند؟

در کل هیپوسپادیاس نوعی بیماری و نقص مادرزادی به شمار می‌آید که اصلی‌ترین دلیل آن نقص توبولاریزاسیون و فیوژن کانال مجرای ادراری است. مادران بالای ۳۵ سال بیشتر جنینی را به دنیا می‌آورند که این مشکل را دارد. با این حال، این بیماری می‌تواند تحت تاثیر عوامل زیر نیز شکل بگیرد:

  • ژنتیک: تحقیقات نشان می‌دهند که افرادی که پدر آن‌ها به این بیماری مبتلا بود است، خطر ابتلا به این بیماری را دارند. وجود سابقه ژنتیکی و خانوادگی می‌تواند احتمال بروز این بیماری را تا چهار برابر افزایش دهد.
  • محیط زندگی: عوامل محیطی نیز از دیگر عواملی هستند که می‌توانند این بیماری را ایجاد کنند. عواملی که موجب بر هم خوردن تعادل هورمونی در بدن جنین یا مادر می‌شوند و در نهایت باعث ایجاد اختلالات این چنینی خواهند شد.
  • هورمون‌ها: می‌توان گفت که یکی از مهم‌ترین دلایل برای ایجاد بیماری Hypospadias سیستم هورمون‌های درون ریز است. زمانی که اندروژن خون کاهش پیدا می‌کند ممکن است بدن عدم توانایی در استفاده از اندروژن را داشته باشد. در نتیجه پوست آلت تناسلی به خوبی شکل نمی‌گیرد و اختلالاتی مثل اختلال وجود سوراخ روی آلت خود را نشان می‌دهند.

روش‌های تشخیص هیپوسپادیاس

ممکن است سوال شما نیز این باشد که چطور می‌توان این اختلال را در بدن نوزاد تشخیص داد. با توجه به علائم آن، امکان تشخیص سریع و ساده این بیماری وجود دارد. اگر مه اتوس و خروجی ادرار در آلت تناسلی در جایی غیر از موضع عادی قرار داشت، یعنی نوزاد به این بیماری مبتلا است. شاید در برخی از افراد نتوان به راحتی این اختلال را تشخیص داد. به همین دلیل از معاینات پزشکی و بررسی‌های فیزیکی و برخی از آزمایشات برای تشخیص این مشکل استفاده می‌شود. شما باید پزشکی ماهر را برای از بین بردن اختلالات آلت تناسلی انتخاب کنید تا بهترین نتایج را دریافت نمایید.

روش‌های درمان هیپوسپادیاس

جراحی هیپوسپادیاس متداول ترین روش درمانی استدر جراحی با برش دادن و تکنیک‌های مختلف سوراخ روی آلت را می‌بندند و سپس آن را ترمیم می‌کنند. روش جراحی یک راهکار قطعی جهت درمان این مشکل است. اما در کنار جراحی، روش‌های دیگری هم وجود دارند که گاه پزشکان از آن‌ها جهت درمان این بیماری کمک می‌گیرند.

جرااحی هیپوسپادیاس

استفاده از پروتزهای ادراری و جنسی یکی از همین روش‌ها است. در این روش پزشک به کمک پروتزهای ادراری به بهبود روند ادرار در یک بیمار کمک خواهد کرد. این پروتزها در زمینه جنسی و بارور شدن افراد نیز تاثیرات خوبی را از خود بر جای می‌گذارند. در کل اگر شما برای درمان این اختلال بهترین روش درمان را انتخاب کنید، از سوی دیگر بهترین پزشک را انتخاب نمایید، قطعا در کوتاهترین زمان ممکن می‌توانید آن را درمان کنید. در این صورت دیگر خبری از مشکلات مربوط به ادرار یا روابط جنسی و بچه دار شدن هم وجود نخواهد داشت.

نتیجه گیری

در نتیجه باید گفت که هیپوسپادیاس بیماری است که در صورت تشخیص، باید به سرعت درمان شود تا مانع از پیشرفت آن شد. همانگونه که گفته شد، این بیماری دارای انواع مختلفی است که می تواند بر اثر عواملی همچون ه ژنتیکی، محیطی و تغییرات هورمونی است. از طریق شکل ظاهری آلت تناسلی که دارای دو سوراخ است، می‌توان به این مشکل پی برد. در صورتی که تشخیص آن دشوار باشد، پزشکان از آزمایش‌ها و معاینات فیزیکی استفاده می‌کنند. با این حال، باید به هر شکلی، این بیماری به سرعت درمان شود. با استفاده از روش‌های جراحی یا استفاده از پروتزهای جنسی و ادراری، می‌توان این مشکل را رفع کرد.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا