Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل موثرترین دارو جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی در آقایان و خانم هاست. در صورت عدم درمان به موقع ویروس HPV، احتمال بروز زگیل تناسلی و در نتیجه آن سرطان دهانه حم و مقعد زیاد خواهد بود. به همین دلیل این که باید واکسن گارداسیل تزریق شود تا بروز آن پیشگیری شود. ویروس HPV که همان پاپیلومای انسانی به مجموعه ای از ویرونس ها گفته می شود که سبب تحت تاثیر قرار دادن زندگی آن ها شده و شامل دسته های کم خطر و پر خطر است. در نوع پر خطر احتمال بروز سرطان دهانه رحم در 99 درصد موارد در خانم ها وجود دارد

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل می تواند بدن انسان را در مقابله با بیماری هایی از قبیل زگیل تناسلی و همچنین سایر بیماری های مقاربتی محافظت می کند که کاندوم حتی به محافظت نمی تواند بپردازد. ویروس پاپیلومای انسانی می تواند در مواقعی که پر خطر است سبب بروز زگیل تناسلی ون سرطان نواحی تناسلی اعم از سرطان بیضه در آقایان و سرطان دهانه رحم در خانم ها و سرطان مقعد هم در خانم ها و هم در آقایان شود.

با تزریق به موقع واکسن Gardasil می توان به موقع از بروز چنین بیماری هایی پیشگیری کرد. چر که اکثر افرادی که به این ویروس دچار هستند علائمی از خود بروز نمی دهند.

انواع واکسن گارداسیل

بسیاری از افراد گمان می کنند که این واکسن فقط و فقط برای درمان زگیل تناسلی تجویز می شود. واکسن گارداسیل تاثیری در روند درمان بیماری ندارد، ولی می تواند از بروز ابتلا به انواع سرطان ها پیشگیری نماید. سه نوع واکسن برای ویروس HPV مورد تایید سازمان غذا و داروی جهانی به ثبت رسیده است، عبارتند از :

 • واکسن گارداسیل (Gardasil)
 • گارداسیل 9 (Gardasil9)
 • سرواریکس (Cervarix)

گارداسیل 9 نوع خارجی واکسن گارداسیل است. این نوع واکسن، جدیدترین نوع واکسن گارداسیل است که به مراتب در محافظت از 9 مدل ویروس مختلف HPV از انواع 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52، 58 موثر است. انواع 16 و 18 از سایر این ها خطر بیش تری دارند که می توانند منجر به سرطان دهانه رحم و واژن شوند. انواع 6 و 11 رایج ترین آن هاست که سبب بروز زگیل تناسلی می شود.

بهترین زمان جهت تزریق واکسن گارداسیل

در صورتی که فرد مبتلا به بیماری خاصی شده باشد، دیگر تزریق واکسن گارداسیل تاثیر آنچنانی نخواهد داشت. تزریق واکسن گارداسیل در سنین پایین تر بهترین نتایج را خواهدداشت و تا درصد زیادی از ابتلا به بیماری های ناحیه تناسلی می کاهد. بهترین زمان برای تزریق واکسن HPV قبل از شروع فعالیت جنسی و در بازه سنی 11 تا 12 چه برای دخترها و چه پسرها است. در برخی از کشورها تزریق این واکسن از سن 9 سالگی است. اما این مساله در ایران رعایت نمی شود.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل

تزریق این واکسن نیز مانند سایر واکسن ها از بازوست. دختران و پسران نوجوان در بازه سنی بین 11 تا 12 سالگی و به فاصله 6 ماه، دو دوز این واکسن را تزریق کنند. نوجوانانی که سن آن ها کم تر از 11 و بالای 12 سال است نیز باید طبق این برنامه دو دوز واکسن را تزریق کنند.

دانشمندان معتقدند دریافت 2 دوز واکسن گارداسیل برای نوجوانان زیر 15 سال اثرات مثبت و کاملی خواهد داشت. اما اگر نوجوان شما بعد از سن 15 سالگی تا 26 برای تزریق آمپول گارداسیل اقدام کرد، باید 3 دوز واکسن دریافت کند. بدین شکل که دوز دوم با فاصله یک ماه از دوز اول و دوز سوم با فاصبه 3 ماه از دوز دوم تزریق می‌شود. سازمان FDA برای مردان و زنانی که تا قبل از 26 سالگی واکسن گارداسیل 9 دریافت نکرده‌اند، این آمپول را تا سن 45 سالگی تایید می‌کند.

نکته مهم در تزریق واکسن HPV این است که به هیچ عنوان نباید در دوران بارداری و شیردهی و یا افراد داری نقص سیستم ایمنی مورد استفاده قرار گیرد.

چه افرادی کاندید تزریق واکسن گارداسیل و چه افرادی کاندید نیستند؟

کسانی که باید واکسن گارداسیل تزریق کنند، عبارتند از :

 • افراد مشکوک ابتلا به زگیل تناسلی
 • داشتن روابط جنسی پرخطر
 • داشتن شرکای جنسی مختلف
 • ابتلای یکی از شرکای جنسی به زگیل تناسلی
 • کسانی که به دلیل شغل خود در معرض ابتلا به ویروس HPV هستند.

کسانی که واجد شرایط تزریق واکسن گارداسیل نیستند، عبارتند از :

 • افرادی ک به دوز اول واکسن گارداسیل حساسیت داشته اند.
 • خانم های باردار
 • کسانی که نسبت به مخمرها حساسیت دارند.

اثرات واکسن گارداسیل

ویروس HPV (پاپیلومای انسانی) دلیل اصلی بیشتر سرطان‌های دهانه رحم است. از همین‌رو توصیه می‌شود برای پیشگیری از زگیل تناسلی بدن را با واکسن Gardasil ایمن کنید. در ادامه بیشتر با اثرات این واکسن آشنا خواهید شد :

واکسن گارداسیل و زگیل تناسلی

ویروس های HPV نوع 6 و 11 در ایجاد زگیل تناسلی نقش مهمی دارند. تحقیقات نشان داده که تزریق این واکسن تا 90 درصد احتمال ابتلا به ویروس های مذکور را کاهش میدهد. اما باید بگوییم که آمپول گارداسیل با افزایش مقاومت بدن تنها موجب پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی میشود و هیچ نقش درمانی نخواهد داشت.

اثرات واکسن گارداسیل

واکسن HPV و تست پاپ اسمیر

برخی زنان تصور می‌کنند با دریافت واکسن گارداسیل دیگر نیازی به انجام تست پاپ اسمیر نیست. این تفکر کاملا اشتباه است، زیرا تزریق این واکسن با وجود محافظت بدن از عفونت HPV به مدت 10 سال نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای تست پاپ اسمیر یا غربالگری سرطان دهانه رحم باشد. از همین‌رو توصیه می‌شود زنان در صورت داشتن رابطه جنسی فعال پس از 25 سالگی به‌طور منظم غربالگری دهانه رحم را توسط تست پاپ اسمیر انجام دهند.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا