Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه نوعی بیماری دردناک در آقایان است که در آن بیضه پیچ خورده و جریان خون خود را از دست می دهد. برای درمان باید مراقبت های لازم در این خصوص صورت بگیرد. اگر خون به سرعت و در حدود شش ساعت بازنگردد، باید به یک متخصص اورولوژی خوب مراجعه نمایید.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه چیست؟

پیچ خوردگی بیضه نوعی بیماری دردناک است که باعث می شود تا بیضه ها همچون طناب اسپرماتیک می پیچد و جریان خون را در بیضه ها قطع می کند. در صورت عدم درمان به موقع بیضه ها، سبب مشکلات جدی در این ناحیه می شود.

بند ناف اسپرماتیک خون بیضه ها را در مردان و افرادی که در بدو تولد مرد هستند تامین می کند. بیضه ها اندام های تولید مثلی در کیسه (اسکروتوم) زیر آلت تناسلی قرار آنها هورمون و اسپرم می سازند.

خطر پیچ خوردگی بیضه چقدر جدی است؟

پیچ خوردگی بیضه یک مشکل جدی است. اگر درد شدید و ناگهانی در یکی از بیضه‌های به وجود آید، باید فوراً با یک پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس بروید.

اگر درمان را به تعویق بیندازید، خطر از دست رفتن بیضه ها بر اثر این بیماری افزایش می یابد.

 • اگر در عرض چهار تا شش ساعت تحت درمان قرار گیرید، بیضه ها باقی می مانند.
 • حدود نیمی از افراد در صورت دریافت درمان پس از 12 ساعت، بیضه خود را حفظ می کنند.
 • تنها حدود 10 درصد از افراد در صورت درمان پس از 24 ساعت، بیضه خود را حفظ می کنند.

پیچ خوردگی بیضه چه علائمی دارد؟

از علائم اصلی پیچ خوردگی بیضه، درد شدید و ناگهانی یکی از بیضه هاست. این امر می تواند در هر زمانی رخ دهد چه خواب باشید و چه بیدار، چه وقتی که نشسته اید و یا ایستاده اید.

از دیگر نشانه های پیچ خوردگی بیضه عبارتند از :

علائم پیچ خوردگی بیضه
 • تورم دردناک در یک طرف کیسه بیضه
 • توده قابل مشاهده روی بیضه
 • قرار گرفتن بالاتر یکی از کیسه های بیضه به نسبت کیسه بیضه دیگر
 • تغییر رنگ در کیسه بیضه مثلا به رنگ های قرمز، بنفش، قهوه ای و یا سیاه
 • تهوع و استفراغ
 • درد شکم
 • ادرار کردن بیش از حد معمول
 • تب کردن

در صورت داشتن درد در یک یا هر دو بیضه باید به پزشک مراجعه نمایید.

پیچ خوردگی بیضه چه احساسی را در فرد ایجاد می کند؟

در بیشتر افراد، پیچ خوردگی بیضه همچون یک درد ناگهانی و شدید در بیضه است که گاهی سبب درد معده می‌شود. ممکن است درد آن آنقدر شدید باشد گه فرد را از راه رفتن بازدارد.

برخی افراد دچار درد شدید در بیضه می شوند که مدام از بین می رود و باز می گردد.

چه عللی سبب پیچ خوردگی بیضه ها می شود؟

بیشتر موارد پیچ ​​خوردگی بیضه در افرادی اتفاق می‌افتد که دارای چرخش بیضه هستند. در صورت همچنین مشکلی، بیضه‌ها در کیسه بیضه آویزان می‌شوند و آزادانه می‌چرخند. چرخش آزاد می تواند منجر به پیچش شود.

پیچ خوردگی بیضه همچنین می تواند پس از آسیب به بیضه یا کیسه بیضه رخ دهد.

فعالیت های بدنی باعث پیچ خوردگی بیضه نمی شود. پریدن، پریدن، چرخاندن یا هر عمل دیگری باعث پیچش نمی شود. ممکن است در حین ورزش اتفاق بیفتد، اما فعالیت بدنی علت آن نیست.

پیچ خوردگی بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص می تواند پیچ ​​خوردگی بیضه را با توجه به علائم، سابقه پزشکی، سونوگرافی کیسه بیضه و معاینه فیزیکی بیضه ها تشخیص دهد.

پیچ خوردگی بیضه چگونه درمان می شود؟

کسانی که به این بیماری دچار شده اند، اغلب به جراحی اورکیوپکسی نیاز دارند. در طول عمل اورکیوپکسی، جراح بیضه را باز می کند که جریان خون را به آن ناحیه باز می گرداند. سپس بیضه شما را با بخیه (بخیه) روی دیواره داخلی کیسه بیضه محکم می کنند. این امر از بروز مجدد پیچ ​​خوردگی بیضه جلوگیری می کند.

جراح معمولاً جراحی را از طریق کیسه بیضه شما انجام می دهد، اما گاهی اوقات لازم است یک برش کوچک (برش) در کشاله ران شما ایجاد کند. اگر دچار بدشکلی زنگی هستید، پیچ خوردگی معمولاً هر دو بیضه را تحت تأثیر قرار می دهد. در این حالت، جراح شما بیضه سالم شما را نیز به دیواره داخلی کیسه بیضه می‌بیند.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا