Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

کاهش میل جنسی در مردان

کاهش میل جنسی در مردان

کاهش میل جنسی در مردان یکی از شایع‌ ترین اختلالات جنسی بوده که ممکن است بسیاری از افراد در مقاطع مختلف زندگی خود این مشکل را تجربه کنند. کاهش میل جنسی دارای علل مختلفی بوده و عوامل مختلفی بر روی به وجود آمدن آن تاثیر خواهند گذاشت، از جمله شایع‌ ترین علل می‌توان به داروهای مصرفی، بیماری‌ها، استرس، کاهش هورمون جنسی، مشکلات خواب، سن و… اشاره نمود. این مشکل علائم بسیار زیادی داشته که از جمله شایع‌ترین علائم آن می‌توان به پیش قدم نشدن مردان برای رابطه جنسی و ناتوانی در نعوظ در حین رابطه اشاره نمود.

شاید جالب باشد بدانید که کاهش میل جنسی دارای انواع مختلفی بوده که هر کدام از آن‌ها دارای علائم مختلفی هستند. به طور معمول افرادی که متوجه وجود علائم کاهش میل جنسی می‌شوند، به متخصص مراجعه می‌کنند. متخصصان در وهله اول از نظر فیزیولوژیکی آنها را بررسی نموده و سپس از نظر اعصاب و روان نیز آنها را معاینه خواهند کرد. در صورتی که در معاینات انجام شده مورد مشکوکی مشاهده شود، مردان به متخصص مربوط ارجاع داده خواهند شد و مشکل برطرف می‌شود. خوشبختانه امروزه روش‌های درمانی بسیار زیادی به منظور بر طرف شدن این اختلال وجود دارند.

 کاهش میل جنسی در مردان چیست؟

یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی که می‌تواند برای مردان و زنان در سنین مختلفی به وجود آید، کاهش میل جنسی است. به طور معمول کاهش میل جنسی به مواردی اطلاق می‌شود که فرد میل جنسی‌اش کاهش یافته یا به طور کامل از بین رفته باشد.  البته این تعریف مطلق نبوده و بسته به این که بیمار چقدر از میل جنسی خود رضایت داشته باشد، متفاوت خواهد بود. در سراسر جامعه مردانی وجود دارند که از کاهش میل جنسی یا فقدان میل جنسی رنج می‌برند و درصدد یافتن راه‌هایی به منظور افزایش میل جنسی خود هستند. به طور معمول طبق تحقیقات و آمارگیری‌های انجام شده مشخص می‌شود مردان بسیار کمی تحت تاثیر کاهش میل جنسی قرار دارند.

عوامل هورمونی و مغزی بر روی میل جنسی افراد تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت، بنابراین اگر هر گونه اختلالی در غدد و یا اعصاب افراد به وجود بیاید، احتمال این که میل جنسی آنها کاهش یافته یا از بین برود، بسیار زیاد خواهد بود.  همچنین میل جنسی در مردان ارتباط بسیار زیادی با سطح طبیعی هورمون تستسترون در خون و جذابیت فرد مقابل خواهد داشت بنابراین هر گونه تغییری که در این فاکتورها به وجود آید، بر روی میل جنسی مردان تاثیرگذار خواهد بود.

علل کاهش میل جنسی در مردان

 به طور کلی کاهش میل جنسی در آقایان به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله رایج‌ترین دلایل این امر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش هورمون جنسی تستسترون: هورمون تستسترون تاثیر بسیار زیادی بر روی میل جنسی آقایان دارد.
  • مصرف برخی داروها: داروهایی همچون داروهای فشار خون و روش‌های درمانی همانند شیمی‌ درمانی و رادیو درمانی از جمله عواملی اند که نعوظ و تحریک پذیری جنسی آقایان را کاهش می‌دهند.
  • افسردگی: افسردگی سبب می‌شود کارهایی که در گذشته جذابیت داشتند جذابیت خود را از دست دهند همچنین داروهایی داروهای افسردگی سبب کاهش میل جنسی در آقایان خواهند شد.
  • بیماری‌ها:  بیماری‌هایی همچون دیابت نوع ۲، چاقی و اضافه وزن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، مشکلات قلبی، کلیوی، ریوی، کبدی و بیماری‌هایی همچون سرطان می‌توانند تولید اسپرم و میل جنسی آقایان را کاهش دهند.
  • مشکلات خواب: کاهش مدت زمان خواب، تستسترون را کاهش داده و سبب کاهش تمایلات جنسی می‌شود.
  • سن افراد: با افزایش سن تولید تستسترون در بدن مردان کاهش یافته در نتیجه در سنین بالاتر مدت زمان بیشتری برای نعوظ و ارگاسم مردان لازم است.
  • استرس: استرس تولید هورمون‌های جنسی را مختل کرده در نتیجه می‌تواند سبب کاهش تمایلات جنسی مردان شود.
  • مصرف مشروبات الکلی و مواد اعتیاد آور
  • کمبود اعتماد به نفس
  • ورزش کم یا بیش از حد زیاد

علائم کاهش میل جنسی در مردان

به طور کلی نبود میل جنسی یا کاهش میل جنسی در مردان دارای علائم مشخصی بوده و شریک جنسی این افراد می‌توانند به راحتی این مشکل را تشخیص دهند. یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های این مشکل این است که مردان خواهان آغاز رابطه جنسی نخواهند بود و حتی اگر اقدام به شروع رابطه جنسی نمایند، به سبب این که میل جنسی آنها بسیار پایین است، در نعوظ نا توان خواهند شد. البته اگر بیماران برای اولین بار باشد که متوجه اختلال در نعوظ خود می‌شوند و نعوظ کافی شبانه را تجربه کنند، به احتمال زیاد این مشکل ربطی به اختلال نعوظ نداشته و دلایل روانشناسی دارد.

به علاوه در خصوص کاهش میل جنسی لازم است توجه داشته باشید که آن فرد نباید از ابتدا در نعوظ مشکل داشته باشد، زیرا در این صورت نمی‌توان این مشکل را کاهش میل جنسی نامید‌. برای مطمئن شدن در این خصوص که علائم کاهش میل جنسی در آقایان وجود دارد، افراد قادر خواهند بود به پزشک متخصص یا سکس تراپیست مراجعه کرده و نظر وی را جویا شوند.

انواع کاهش میل جنسی در مردان

یکی از شایع‌ترین اختلالات جنسی در بین مردان کاهش میل جنسی بوده که این مشکل به دو دسته تقسیم می‌شود:

کاهش میل جنسی اولیه

در این نوع کاهش میل جنسی افراد به سبب اختلالات آناتومی، عملکردی و فیزیولوژیکی همچون اختلال در تشکیل غدد جنسی و نارسایی اولیه غدد جنسی دچار بی‌ میلی یا کاهش میل جنسی خواهند شد. به طور معمول افرادی که دچار این نوع از اختلال شوند، پس از رسیدن به بلوغ هیچ میل و تمایل جنسی نداشته و کاملاً بی‌ میل هستند. از جمله دلایلی که سبب می‌شود افراد به این نوع اختلال دچار شوند، کم کار بودن هیپوتالاموس یا هیپوفیز افراد در ترشح هورمون محرک جنسی است. در نتیجه کاهش ترشح هورمون محرک جنسی، هورمون تستسترون بسیار کاهش یافته در نتیجه افراد دچار بی‌ میلی خواهند شد. به طور معمول کاهش میل جنسی اولیه بسیار نادر بوده و اغلب در جوانان مشاهده می‌شود.

کاهش تمایل جنسی ثانویه

نوع دیگری از کاهش تمایلات جنسی در مردان، نوع ثانویه آن بوده که در این نوع افراد هیچ مشکلی از نظر جنسی نداشته و کاملاً سالم بوده‌اند اما به طور ناگهانی دچار کاهش میل جنسی خواهند شد. این نول بسیار شایع‌تر و رایج‌تر از نوع پیشین بوده و افراد بسیاری از این اختلال رنج می‌برند.

راه های تشخیص کاهش میل جنسی در مردان

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم کاهش میل جنسی در مردان هم می‌تواند به دلایل فیزیولوژیکی و هم به دلایل روانی رخ دهد. در صورت مشاهده علائم این مشکل لازم است در ابتدا مردان به متخصص مراجعه کرده و از نظر فیزیولوژیک به طور کامل معاینه شوند.  به طور معمول متخصصان انجام برخی از آزمایش‌ها و تست‌ها را به مراجعان پیشنهاد می‌دهند و پس از بررسی جواب آزمایش، احتمالا پزشک افراد را به متخصصانی همچون متخصص غدد و متخصص مغز و اعصاب ارجاع خواهد داد. زیرا به طور معمول این قبیل مشکلات یا منشا هورمونی داشته یا منشا عاطفی دارند، بنابراین این متخصصان می‌توانند کمک شایان توجهی در این زمینه به افراد نمایند.

به علاوه در برخی مواقع نیز این امکان وجود دارد که افراد به سبب یک مسئله روانی یا عاطفی دچار این مشکل شده باشند که در این صورت لازم است به روانشناس یا سکس تراپیست مراجعه کند. در واقع سکس تراپیست نوعی مشاور بوده که می‌تواند در خصوص مسائل جنسی و اختلالات جنسی اطلاعات لازم و کافی را به افراد بدهد.  بنابراین می‌توان بیان کرد که با همکاری متخصصان مختلفی همچون متخصصان غدد، مغز و اعصاب و مشاوران کاهش میل جنسی تشخیص داده خواهد شد.

راه های درمانی کاهش میل جنسی در مردان

به طور کلی به منظور درمان کاهش تمایل جنسی در مردان راه‌ها و روش‌های گوناگون و متنوعی وجود دارد. لازم است در ابتدا به این موضوع پی ببریم که دلیل کاهش میل جنسی مردان چیست و با توجه به این دلایل راهکار‌هایی را پیشنهاد دهیم. برخی از راهکارهای کارساز  به منظور درمان کاهش میل جنسی مردان به شرح زیر هستند:

·        تغییر سبک زندگی یکی از بهترین روش‌ها به منظور درمان این مشکل است. به منظور تغییر سبک زندگی لازم است افراد رژیم‌های غذایی و سبک خواب خود را تغییر دهند. ورزش منظم، دوری از مصرف الکل و کاهش استرس از جمله عوامل تاثیر گذار بر روی میل جنسی در آقایان هستند. بنابراین با بهبود آن‌ها نیز می‌توان این مشکل را درمان نمود.

·        بهتر است اگر افراد داروهایی را مصرف می‌کنند که سبب کاهش میل جنسی آنها می‌شود، با مشورت با پزشک خود این دارو‌ها را تغییر دهند.

·        روش درمانی جایگزینی تستسترون نیز یکی از بهترین روش‌ها به منظور افزایش تمایل جنسی در مردان است.

·        مشاوره با یک سکس تراپیست می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در درمان این مشکل داشته باشد.

لازم است توجه داشته باشید که تحت برخی شرایط کاهش میل جنسی هم در خانم‌ها و هم در آقایان بسیار طبیعی بوده و بهتر است زمانی که افراد با این مشکل مواجه می‌شوند، در این خصوص به صورت واضح با شریک جنسی خود صحبت کنند.

سخن پایانی

احتمالاً امروزه در جامعه مردانی وجود دارند که از کاهش میل جنسی خود رنج می‌برند. این اختلال علائم متنوعی داشته و علل مختلفی سبب به وجود آمدن آن خواهند شد. امروزه پزشکان می‌توانند هرچه سریع‌تر این مشکل را تشخیص داده و روش‌هایی در جهت درمان آن به بیماران پیشنهاد دهند.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا