Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

بالانیت یا التهاب کلاهک آلت تناسلی

بالانیت

بالانیت یا التهاب کلاهک آلت تناسلی یکی از رایج‌ ترین بیماری‌هایی است که ممکن است در افرادی که ختنه را در کودکی انجام نداده‌اند، مشاهده شود. این بیماری در اثر تجمع عفونت‌های قارچی، باکتریایی یا ویروسی در زیر محل ختنه‌ گاه ایجاد خواهد شد. از آن جایی که زیر محل ختنه‌ گاه رطوبت بسیار زیادی وجود دارد، بستری مناسب برای رشد این قارچ‌ها و باکتری‌ها فراهم است. بنابراین دور از انتظار نیست افرادی که ختنه نکرده‌اند به این بیماری مبتلا شوند.

همچنین از جمله دیگر دلایل مهم به وجود آمدن این بیماری می‌توان به رعایت نکردن بهداشت اشاره کرد. به طوری که اگر افراد شستشوی خود را به صورت مرتب انجام داده و ناحیه زیر ختنه گاه را خشک کنند، احتمال به وجود آمدن این بیماری بسیار کاهش خواهد یافت. از جمله علائم این بیماری می‌توان به درد، سوزش، خارش در آلت تناسلی، مشاهده ترشحات سفید رنگ، بوی بد آلت تناسلی، دفع ادرار با درد و… اشاره کرد.

بیش تر بخوانید => کاهش میل جنسی در مردان

افراد با مشاهده این علائم می‌توانند به پزشک متخصص مراجعه کنند. اغلب پزشکان قادر خواهند بود با معاینه فیزیکی این بیماری را تشخیص دهند. همچنین در برخی مواقع نیاز است افراد آزمایش‌هایی را در جهت تشخیص صحیح‌تر انجام دهند. به منظور درمان این عارضه داروهایی وجود دارند که بیماران می‌توانند از آنها استفاده کنند.

بالانیت چیست؟

 یکی از بیماری‌های رایج جنسی که برای اغلب مردانی که در کودکی ختنه نشده‌ اند اتفاق می‌افتد، بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی است. در این بیماری علاوه بر درد و التهاب، تورم و سوزش نیز وجود دارد. به طور معمول بیان می‌شود که بالانیت به سبب عفونت قارچی ایجاد می‌گردد اما در برخی مواقع دیده شده که این مشکل به سبب عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد شده است. شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که آیا بالانیت یا التهاب سر آلت تناسلی، مسری است یا خیر. در پاسخ با این سوال باید ذکر کنیم خوشبختانه این بیماری مسری نبوده و از شخصی به شخص دیگر منتقل نخواهد شد.

ناحیه مرطوب و گرم زیر پوست ختنه گاه محل بسیار مناسبی به منظور رشد مخمر و باکتری‌ها است. بنابراین در مردانی که ختنه شده‌اند، احتمال به وجود آمدن بالانیت یا التهاب کلاهک اندام تناسلی آقایان بسیار کم‌تر است. محدودیت سنی یا سن مشخصی برای مبتلا شدن به این بیماری وجود نداشته و ممکن است برای هر مردی در هر سنی این مشکل به وجود آید. همچنین جالب است بدانید در برخی مردان پوست ختنه گاه بسیار سفت می‌شود و به راحتی روی سر آلت تناسلی حرکت نخواهد کرد که این بیماری را فیموز می‌نامند. در مردانی که مبتلا به فیموز باشند، بیماری بالانیت شایع‌تر خواهد بود.

علائم بالانیت چیست؟

التهاب کلاهک اندام تناسلی مردان همچون تمامی بیماری‌های جنسی دارای علائم خاصی است که در صورتی که افراد با این علائم آشنا باشند، می‌توانند هر چه سریع تر این بیماری را تشخیص دهند. لازم به ذکر است که برخی از علائم این بیماری به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند و برخی از آنها به تدریج بر روی بدن افراد مشاهده خواهند شد. از جمله مهم‌ترین علائم این اختلال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دفع ادرار با درد بسیار زیاد
 • درد و سوزش در اطراف غده
 • پوست ختنه گاه تنگ و صیقلی
 • خارش روی پوست غده
 • ترشح غیر معمول آلت تناسلی
 • مشاهده نواحی براق یا سفید رنگ بر روی پوست آلت تناسلی
 • مشاهده ترشحات سفید رنگ زیر پوست ختنه گاه که اسمگما نام دارند
 • احساس درد و سوزش در سر آلت تناسلی
 • مشاهده قرمزی یا لکه‌های قرمز بر روی آلت تناسلی
 • خارش شدید زیر پوست ناحیه ختنه‌ گاه
 • مشاهده تورم و التهاب در آلت تناسلی
 • بوی بد آلت تناسلی
 • زخم روی سر آلت تناسلی
 • تورم غدد لنفاوی کشاله ران

چگونه افراد به بالانیت مبتلا می شوند؟

 دانستن این موضوع که چگونه ممکن است افراد به بالانیت یا التهاب کلاهک آلت تناسلی مبتلا شوند، کمک خواهد کرد از اقداماتی که موجب به وجود آمدن این بیماری می‌شوند، خودداری کنید. همان طور که پیش از این نیز ذکر کردیم، عفونت قارچی عامل اصلی به وجود آمدن بالانیت بوده اما در برخی مواقع عفونت‌های باکتریایی نیز سبب به وجود آمدن این اختلال در مردان خواهد شد.

از آن جایی که پوست ختنه گاه قادر خواهد بود رطوبت را در خود نگه دارد، در نتیجه وجود رطوبت در این منطقه، بستری مناسب برای رشد انواع قارچ‌ها و باکتری‌ها همچون عفونت قارچی بالانیت فراهم خواهرد شد. بنابراین رعایت بهداشت تاثیر بسیاری در جلوگیری از این بیماری خواهد داشت و در اغلب مواقع این بیماری در افرادی مشاهده می‌شود که در رعایت بهداشت سهل انگاری می‌کنند.

بیش تر بخوانید => سوزاک

 البته تنها شستشوی ناکافی نیست که سبب به وجود آمدن بالانیت می‌شود، بلکه شستشوی بیش از حد نیز سبب تحریک و تورم آلت تناسلی خواهد شد. همچنین استفاده از محصولاتی که مواد محرک دارند، همچون عطر و رنگ‌ها می‌توانند باعث به وجود آمدن بالانیت شوند. دیگر دلایلی که سبب می‌شوند افراد به بالانیت مبتلا شوند، به شرح زیر هستند:

 • واکنش آلرژیک به کاندوم های لاتکس و اسپرم کش ها
 • واکنش آلرژیک به برخی داروها، از جمله برخی آنتی بیوتیک ها و مسکن ها
 • عفونت های مقاربتی ، مانند سوزاک و تریکومونیازیس
 • گال، که هجوم کنه های ریز پوستی است
 • برخی شرایط پزشکی، از جمله دیابت و آرتریت واکنشی
 • صدمات در نوک آلت تناسلی یا پوست ختنه گاه

بالانیت چگونه تشخیص داده می شود؟

به طور معمول متخصصان و پزشکان قادر خواهند بود با  انجام معاینه فیزیکی به راحتی این بیماری را تشخیص دهند زیرا علائم این التهاب بسیار مشخص است. البته امکان انجام سایر آزمایشات نیز برای تعیین وجود این بیماری در بدن مردان وجود دارد و افراد می‌توانند برای اطمینان بیشتر این آزمایش‌ها را نیز انجام دهند. معمولا زمانی که افراد با شک به وجود این بیماری به متخصص مراجعه می‌کنند، آن متخصص با توجه به علائم آن‌ها آزمایش‌های مناسب‌ را تجویز خواهد کرد. از جمله آزمایشاتی که ممکن است پزشکان به شما انجام آنها را پیشنهاد دهند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • انجام آزمایش ادرار به منظور بررسی وجود علائم عفونت یا دیابت در افراد
 • انجام آزمایش خون به منظور بررسی وجود علائم عفونت دیابت یا سایر بیماری‌ها در افراد
 • تهیه یک سواب از دهانه مجرای ادرار به منظور بررسی وجود عفونت‌های مقاربتی یا سایر عفونت‌ها
 • تهیه یک برش و خراش دادن پوست به منظور بررسی وجود کنه‌ها در زیر میکروسکوپ

راه های درمانی بالانیت یا التهاب کلاهک آلت تناسلی

یکی از ساده ترین روش‌ها برای درمان بالانیت، رعایت بهداشت ناحیه تناسلی خواهد بود. بدین منظور لازم است افراد به خوبی این ناحیه را شست و شو داده و سپس با استفاده از دستمال تمیزی زیر ختنه گاه را خشک نمایند. همچنین بهتر است از استفاده از مواد آلرژی زا همچون محصولات و دارو‌ها خودداری نمایید، مراجعان می‌توانند درخواست جایگزین‌هایی برای دارو‌های مصرفی خود از پزشک داشته باشند.

در اغلب مواقع به منظور تسکین التهاب و درمان علت زمینه این بیماری، پزشکان داروهای بسیاری را به بیماران تجویز می‌کنند. از جمله این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

کرم‌های ضد قارچ

کرم‌های همچون کلوتریمازول یا میکونازول به منظور از بین بردن عفونت قارچی تجویز می‌شوند.

کرم‌های ضد خارش

از این کرم‌ها برای رفع خارش و قرمزی استفاده می‌شود.

کرم‌های استروئیدی

این کرم‌ها دارای کورتیکو استروئید هستند، در نتیجه سبب تسکین التهاب و خارش خواهند شد‌.

آنتی بیوتیک‌ها

اگر این بیماری به علت بیماری‌های مقاربتی ایجاد شده باشد برای بیماران آنتی بیوتیک تجویز می‌شود.

درمان دیابت

از آن جایی که دیابت می‌تواند سبب به وجود آمدن این بیماری شود احتمالاً پزشک شما برنامه درمانی در جهت مدیریت این بیماری به شما ارائه خواهد داد. در این برنامه معمولاً از ترکیبی از داروها به همراه اصلاح شیوه زندگی به بیماران ارائه می‌شود تا در نتیجه قند خون افراد کنترل شود.

سخن پایانی

اگر شما نیز از دست افرادی هستید که از بیماری بالینیت یا التهاب کلاهک آلت تناسلی رنج می‌برید، لازم است بدانید که این بیماری به سبب علائم آن به راحتی توسط پزشکان تشخیص داده خواهد شد و درمان‌های بسیاری برای آن وجود دارد.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا