Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

ختنه و انتخاب بهترین روش برای آن

ختنه

ختنه یا برداشتن پوست پوشاننده نوک آلت تناسلی پوست ختنه گاه، نوعی جراحی است که آقایان می توانند آن را انجام دهند. در بسیاری از کشورهای دنیا خصوصا مسلمانان پس از به دنیا آمدن نوزادان پسر، آن ها را ختنه می کنند. حدودا 33% از مردان جهان فارغ از دینشان عمل ختنه را انجام می دهند.در گذشته مردان به دلایل مذهبی ختنه می شدند، اما الان و با پیشرفت علم دلایل علمی برای انجام این کار مطرح است که در این مقاله دلایل پزشکی ختنه در مردان را بررسی می کنیم.

چرا باید پسران ختنه کنند؟

ختنه به دلایل مختلفی در مردان انجام می‌شود. ختنه به دلایل پزشکی زمانی انجام می شود که پوست ختنه‌گاه سفت است و به عقب کشیده نمی شود.

فواید ختنه چیست؟

این جراحی فواید زیادی دارد به طوری که اغلب کشورهای غیر اسلامی نیز به منظور جلوگیری از بسیاری بیماری ها نوزادان پسر را ختنه می کنند. اگر پسران ختنه شوند کم تر دچار عفونت های ادراری، تورم و درد در آلت تناسلی می شوند. برخی اوقات اگر پوست آلت تناسلی سفت باشد هنگام ادرار یا نعوظ فرد دچار درد می شود. همچنین ایجاد سرطان آلت تناسلی یا پروستات در افرادی که ختنه شده اند بسیار کم تر از سایر مردان است.

طبق بررسی های انجام شده در آفریقا، مردان ختنه شده کمتر در معرض خطر ابتلا به HIV هستند. اما مشخص نیست که آیا ختنه مردان می تواند به پیشگیری از سایر عفونت های مقاربتی (STIs) کمک کند یا خیر.

عمل ختنه چگونه انجام می شود؟

ختنه یک جراحی سرپایی است و در همان روزی که عمل جراحی انجام می شود فرد از بیمارستان مرخص شده و نیازی به یک شب ماندن ندارد. اگر سن فرد بالا باشد و نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشد، نباید از 6 ساعت قبل از جراحی چیزی بخورد و بنوشد.

به دلیل همین مشکلات بیهوشی و درگیری شدن فرد، بهتر است پسران هر چه زودتر ختنه شوند. اغلب پدر و مادران امروزی یک هفته نهایتا 40 روز پس از به دنیا آمدن نوزاد او را ختنه می کنند. هرچه فرزند آن ها کوچک تر باشد جوش خوردن و بهبود او پس از ختنه سریع تر است.

پزشک پس از بی حسی یا بی هوشی، محل ختنه گاه را ضدعفونی کرده و سپس پوست پشت آلت تناسلی را با چاقوی جراحی بر می دارد. در انتها برای جلوگیری از خونریزی، لبه های پوست را بخیه می زند. این بخیه معمولا جذبی است اما باز هم بهتر است پس ده روز به پزشک مراجعه شود تا در صورت باقی ماندن قسمتی از نخ بخیه در بدن، متخصص آن را خارج کند.

عوارض جراحی ختنه

به ندرت فردی پس از ختنه دچار عارضه جدی می شود. به غیر از تورم احتمال دارد پس از ختنه نوزاد دچار خونریزی و عفونت شود.

برای این که نوزادتان کمتر درگیر عوارض ختنه شود، برای ختنه حتما به یک کلینیک معتبر و پزشک حاذق مراجعه کنید. گاهی اوقات ختنه پسران پیش افراد غیر متخصص و تجربی صدمات جبران ناپذیری را برای کودک و به دنبال آن والدین ایجاد می کند.

چه کسی نوزاد را ختنه می کند؟

اورولوژیست، جراح عمومی یا متخصص اطفال می توانند نوزاد را در بیمارستان ختنه کنند. پزشک برای تسکین درد توصیه می کند که قبل از مراجعه به کودک مقداری استامینوفن بدهند. چون کودکان را بیهوش نمی کنند باید یک پرستار ماهر به دکتر کمک کند که دست و پا زدن کودک حین ختنه کار پزشک را مختل نکند.

انواع روش های ختنه و انتخاب بهترین روش

بهترین روش ختنه حلقه یا پلاستیبل (Plastibell) است. البته هنوز برخی از مردم خصوصا افراد قدیمی از روش سنتی برای ختنه پسران استفاده می کنند اما در این دو روش چون میزان تهاجمی بودن و خونریزی کم است کودک کمتر اذیت شده و سریع تر بهبود میابد.

از روش حلقه نمی توان برای ختنه پسران بزرگتر استفاده کرد و آن ها باید حتما به شیوه سنتی جراحی شوند، اما نوزادان را می توان هم به روش حلقه و هم سنتی ختنه کرد.

پیشرفت در زمینه پزشکی تغییراتی را در تکنیک های ختنه به ارمغان آورده است. امروزه برخی از پزشکان عمل ختنه را با لیزر انجام می دهند. فرآیند ختنه با لیزر طبق روش سنتی است و در آن پزشک پوست ختنه گاه را با لیزر جدا کرده و برش می دهد. در اینجا فقط لیزر جایگزین چاقوی معمولی شده است تا پوست نوک آلت تناسلی را بردارد.

ختنه با حلقه یا روش پلاستیبل

روش پلاستیبل از این نظر منحصر به فرد است که پوست ختنه گاه در طول عمل برداشته نمی شود. پس از برش یک حلقه زنگوله شکل زیر پوست آلت تناسلی قرار می گیرد که به مرور زمان پوست ختنه‌گاه را خشک می کند. معمولا پس از 10 روز این حلقه زنگوله ای شکل می افتد و ختنه کودک کامل می شود.

مراقبت های بعد از ختنه

پس از ختنه کودک بی قرار می شود که پزشک یا پرستار دستورالعمل هایی را برای کمتر شدن ناراحتی کودک به والدین می دهد. زمان بهبودی ختنه نوزاد حدودا 7 تا 10 روز است.

طبیعی است که آلت تناسلی تا چند روز پس از ختنه کمی قرمز یا کبود باشد. باید با هر بار تعویض پوشک، آلت تناسلی را شسته و پانسمان را عوض کرد. پوشک بهتر است کمی شل باشد تا نوک آلت زودتر التیام یابد.

در صورت بروز موارد زیر باید به پزشک مراجعه کرد :

  • بی قراری دائم (در نوزادان)
  • افزایش درد (در کودکان)
  • مشکل در دفع ادرار
  • تب
  • بوی بد ادرار
  • افزایش قرمزی یا تورم
  • خونریزی مداوم
  • نیفتادن حلقه پلاستیکی بعد از دو هفته

بهترین فصل برای ختنه نوزاد

برخی از مردم بر این باورند که فصل بهار یا پاییز بهترین فصل ختنه است. نمی توان منکر این شد که خنکی هوا کمتر کودک را کلافه می کند، خصوصا این که به پای او پوشک هم است و اگر هوا گرم باشد، هنگام تعریق زخم بیشتر دچار سوزش می شود. اما به طور علمی ختنه حتما نباید در فصل خاصی انجام شود.

کلام آخر

بهتر است هر چه سن کودک کمتر است و ترجیحا در نوزادی عمل ختنه را انجام دهد تا کمتر اذیت شده و استرس کمتری به او و والدین وارد شود. فراموش نکنید که ختنه از واجبات دین اسلام است و دیر یا زود بالاخره نوزاد پسر باید ختنه شود. پس به جای عقب انداختن این جراحی هر چه زودتر به یک متخصص باتجربه و حاذق اعتماد کنید تا نوزاد عمل ختنه را در یک کلینیک معتبر انجام دهد و در ادامه کمتر دچار عوارض این جراحی شود.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا