Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

سرطان پروستات

مقایسه پروستات نرمال و بزرگ شده1

امروزه به دلایل مختلف همچون افزایش سن، تغذیه نامناسب، چاقی بیش از حد، لاغری بیش از حد و… ابتلا به برخی بیماری ها به شدت افزایش پیدا کرده است. یکی از این بیماری های رایج سرطان است که می تواند مشکلات جدی برای فرد ایجاد کرده و زندگی او را مختل کند. در کشور ما ابتلا به سرطان بسیار شایع شده و تاکنون افراد زیادی را درگیر خود کرده است. امروزه یکی از سرطان های رایج در میان مردان، سرطان پروستات است. از آنجایی که در ابتدای ابتلا به این بیماری، شخص متوجه سرطان نمی شود لازم است همه مردان راجع به این بیماری اطلاعاتی داشته باشند تا بتوانند به موقع برای درمان آن اقدام کنند.

خبر خوبی که می توان در این حوزه مطرح کرد آن است که سرطان پروستات با آزمایشات ساده و غربالگری قابل تشخیص است و می توان در صورت انجام ازمایشات مستمر، راحت به آن پی برد. در ادامه قصد داریم این نوع سرطان را همراه با علت ابتلاء، علائم آن و عوارض این بیماری بیشتر بشناسیم.

بیش تر بخوانید : زگیل تناسلی

سرطان پروستات چیست؟

شاید بدانید پروستات نام غده ای کوچک در بدن مردان است که می تواند از اسپرم ها محافظت کرده و منی تولید کند. همچنین هنگامی که ادرار از کلیه به سمت مثانه می رود، از پروستات گذشته و پروستات از بخش مرکزی خود این ادرار را عبور می دهد. به همین خاطر است که افراد مبتلا به سرطان پروستات نمی توانند به راحتی ادرار را دفع کنند.

شاید این سوال برای شما نیز پیش آمده باشد که سرطان پروستات چیست و چگونه ایجاد می شود؟ در جواب این سوال باید بگوییم هنگامی که سلول های پروستات به صورت بی رویه شروع به تولید مثل می کنند و تکثیر می شوند، تومورهای سرطانی شکل می گیرد. این رشد و تکثیر سلول ها خارج از کنترل بدن است.

اغلب افرادی که به سرطان پروستات مبتلا می شود در سن بالای ۵۰ سال قرار دارند و دیر برای درمان آن اقدام کرده‌ اند. همانطور که گفته شد سرطان در مراحل ابتدایی علائم خاصی ندارد و تنها با چکاپ و آزمایش های دوره ای قابل تشخیص است. اگر دیر برای درمان این بیماری اقدام شود ممکن است سرطان به سایر نقاط بدن سرایت کرده و فرد را با مشکل جدی مواجه کند.

علل ابتلا به سرطان پروستات

تاکنون علت دقیقی برای ابتلا به سرطان پروستات بیان نشده و تنها چیزی که پزشکان می توانند در این باره بیان کننده آن است که در صورت رشد و جهش غیر طبیعی خارج از کنترل سلول ها ممکن است فرد به سرطان مبتلا شود. این جهش ناگهانی سلول ها می توانند به دلیل جهش DNA، افزایش سن، تغذیه نامناسب، سابقه سرطان در خانواده، چاقی بیش از اندازه و نوع نژاد باشد.

لازم به ذکر است هنگامی که این سلول ها تکثیر می شوند و افزایش پیدا می کنند سلول های طبیعی از بین رفته و جای آن ها را سلول های غیر طبیعی می گیرند. با تجمع این سلول های غیرطبیعی در پروستات تومور سرطانی شکل خواهد گرفت.

اگر میزان رشد این سلول ها بسیار زیاد شود ممکن است سلول ها اقدامات تهاجمی انجام داده و به بافت های بدن آسیب وارد کنند. نکته قابل ذکر دیگر آن است که این سلول ها می توانند حرکت کنند و به سایر نقاط بدن بروند. این گونه دیگر نقاط بدن نیز درگیر سرطان شده و درمان کمی سخت می شود.

علائم سرطان پروستات

هنگامی که سرطان پروستات در مراحل حساس و خطرناک قرار دارد افراد با علائمی چون ضعف در قسمت پا، کاهش وزن شدید، احساس درد در استخوان های لگن، کمر و ستون فقرات، شکسته شدن استخوان، سرگیجه، تنگی نفس، رنگ پریدگی، احساس خستگی شدید و… رو به رو می شوند.

البته علائم سرطان پروستات در بدن افراد مختلف می تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال علائمی که در بدن یک فرد نوجوان بروز می کند با علائم سرطان در بدن فردی مسن یکسان نیست. بسیار نادر پیش می آید نوجوانان یا جوان به این نوع سرطان مبتلا شوند؛ اما امکان آن وجود دارد. لازم به ذکر است جوانان، بزرگسالان و سالمندان در صورت ابتلا به سرطان پروستات با علائم زیر مواجه می شوند.

علائم سرطان پروستات در نوجوانان و جوانان

 • مشاهده خون در ادرار و منی
 • تکرر ادرار
 • سخت بودن ادرار
 • احساس دفع سریع ادرار
 • نعوظ ناگهانی

علائم سرطان پروستات در بزرگسالان

 • تکرر ادرار
 • کم فشار بودن ادرار
 • مشاهده خون در منی و یا ادرار
 • سخت شدن ادرار
 • کم شدن میزان ادرار
 • قطره قطره بودن ادرار
علائم سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات در سالمندان

 • مشاهده خون در ادرار
 • احساس درد هنگام ادرار
 • احساس درد هنگام انزال
 • ادرار بدون اختیار
 • اختلال در نعوظ
 • ناتوانی جنسی
 • تکرر ادرار
 • افزایش میزان ادرار در شب
 • کم فشار بودن ادرار

نحوه تشخیص سرطان پروستات

برای آنکه بتوان سرطان پروستات را تشخیص داد باید از غربالگری ها و آزمایشات خاصی همچون آزمایش PSA و معاینات رکتال کمک گرفت. اگر در این معاینات حالتی غیر طبیعی از پرستات مشاهده شود، پزشک اورولوژی می تواند با استفاده از آزمایشات اولتراسونوگرافی و نمونه برداری از بافت پروستات، این نوع سرطان را تشخیص دهد.

اولتراسونوگرافی تغییرات پروستات را بررسی کرده و این گونه سرطان پروستات را تشخیص می دهد. در نمونه برداری از یک سوزن باریک برای برداشت نمونه از پروستات و تشخیص سرطان استفاده می شود. اگر با استفاده از این روش ها تایید شود که فرد به سرطان مبتلا شده است، با انجام آزمایشات خاصی باید میزان تهاجم سرطان تشخیص داده شود.

در صورتی که علائم سرطان پروستات را مشاهده کردید و به دنبال پزشکی ماهر برای انجام آزمایشات تشخیص سرطان هستید، ما دکتر صمیمی را به شما معرفی می کنیم. ایشان با سابقه بسیار و مهارت عالی در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.

راه های درمان سرطان پروستات

برای درمان سرطان پروستات باید بدانید که عوامل زیادی می توانند دخیل باشند تا بهترین روش درمانی در نظر گرفته شود. از جمله این عوامل می توان به میزان پخش سرطان، پیشرفت آن و شرایط جسمانی بیمار اشاره کرد. بیوپسی، معاینات رکتوم و آزمایش خون راه هایی هستند که می توانند میزان پیشرفت سرطان را مشخص نمایند.

جراحی

در روش جراحی، غدد سرطانی و بافت های اطراف پروستات برداشته می شوند. این جراحی به دو صورت انجام می شود :

جراحی رادیکالی

جراح، برش هایی را در ناحیه تحتانی شکم ایجاد می کند و به جراحی می پردازد.

جراحی لاپاراسکوپی

با استفاده از دستگاهی، برش های کوچکی در داخل شکم انجام شده و پزشک توسط حرکت دادن آن به برداشتن غدد پروستات می پردازد. این روش در مقایسه با جراحیرادیکالی کم تهاجمی تر است.

رادیوتراپی یا پرتودرمانی

در صورتی که پس از جراحی به طور کامل غدد سرطانی از بین نرفته باشد، یا حتی قبل از آن پزشک این تشخیص را دهد که نیاز به روش های دیگری است، از پرتو درمانی و رادیوتراپی استفاده می شود. این روش ها به دو صورت انجام می شوند.

رادیوتراپی خارجی

با دراز کشیدن بر روی میز و تابیده شدن اشعه ایکس و یا پروتون به غدد سرطانی پروستات، می توان به از بین بردن این غدد شد. این روش باید هر 5 روز یک بار تکرار شود.

رادیوتراپی داخلی ( براکی تراپی )

در این حالت، دانه های رادیواکتیو در داخل بافت پروستات کاشته می شوند. درد، بی اختیاری ادراری، بی اختیاری در مدفوع و درد به هنگام مدفوع، می توان از عوارض جانبی رادیوتراپی باشد.

جمع بندی

در این مقاله تلاش شد اطلاعات مفیدی در رابطه با سرطان پروستات با شما به اشتراک گذاشته شود. در مطالب مذکور به تعریف این نوع سرطان، علل ابتلا به آن، علائم این بیماری و نحوه تشخیص سرطان پروستات پرداختیم.

همانطور که گفته شد این بیماری نخست علائم خاصی ندارد و تنها با انجام آزمایشات و چکاپ های مستمر می توان به آن پی برد و در صورتی که دیر برای درمان این نوع سرطان اقدام شود می تواند برای فرد تاثیرات جبران ناپذیری داشته باشد. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا