Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

سرطان کلیه؛ تومورهای خوش خیم و بدخیم کلیوی

تومورهای کلیوی

تومورهای کلیوی از نادرترین تومورهای غدد فوق کلیوی هستند که می توانند سبب سرطان کلیه شوند. رنج سنی افرادی که به در بدن آن ها تومورهای کلیوی شکل می گیرد بالاست و معمولا افراد میانسال دچار آن می شوند. در صورتی که این تومورها در مراحل ابتدایی تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند، اما از آنجایی که تا این تومورها رشد نکنند، از خود علائمی ندارند، به همین دلیل است که قابل تشخیص نیز نمی باشند. همین علت سبب می شود تا به دیگر نواحی حمله کرده و هورمون های اضافی در بدن تولید کرده و تغییراتی را در بدن ایجاد کنند.

بیش تر بخوانید : جراحی آندوسکوپیک سنگ های ادراری

چه عواملی ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد؟

عواملی که خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهند، به صورت جدول زیر آمده است :

افزایش سنهر چه سن بالاتر رود، احتمال ابتلا به سرطان کلیه بالا می رود.
مصرف سیگار و دخانیات-کسانی که سیگار می کشند، احتمال اینکه به سرطان کلیه دچار شوند، زیاد است.
-با ترک سیگار، خطر ابتلا به سرطان کلیه کاهش می یابد.
بالا بودن فشار خونبا افزایش فشار خون، خطر ابتلا به سرطان کلیه افزایش می یابد.
سندرم ارثیکسانی که هنگام متولد شدن، دچار سندرم های ارثی خاصی هستند، امکان اینکه تومورهای کلیوی داشته و دچار سرطان کلیه شوند نیز بیش تر است. به طور مثال افرادی که به فون هیپل لیندو و یا سرطان کلیوی خانوادگی دچار هستند.
سابقه خانوادگی سرطان کلیهدر صورتی که یکی از افراد خانواده و به خصوص نزدیکان دچار سرطان کلیه شده باشند، خطر ابتلا به سرطان كلیه در آن ها بیش تر است.
درمان نارسایی های کلیویکسانی که جهت درمان و بهبود نارسایی های کلیوی، دیالیزهای طولانی مدت داشته اند، می توانند در معرض خطر بیش تری از ابتلا به سرطان کلیه باشند.
چاقیکسانی که چاق هستند، به نسبت افرادی که تعادل وزنی دارند و یا لاغر هستند، بیش تر در معرض ابتلا به تومورها و سرطان کلیوی هستند.

مراحل ابتلا به تومورهای کلیوی و درمان آن

مرحله بیماری ابتلا به تومورهای کلیه بستگی به چندین عامل دارد که عبارتند از :

  • اندازه تومورهای فوق کلیوی
  • مقدار آسیبی وارد شده به بافت های ناحیه مجاور
  • حمله تومورها و انتقال آن ها به اندام های دیگر از جمله غدد لنفاوی.

پس از رسیدن به این مرحله باید سی تی اسکن شکم انجام شود. همچنین MRI می تواند کمک بسیاری به نتایج به دست آمده از سی تی اسکن کند. با انجام این کارها می توان مقدار آسیبی که به بافت های احیه مجاور و اندام های دیگر وارد شده است را نیز تشخیص داد.

بیش تر بخوانید : تومور مثانه

روش های تشخیص سرطان کلیه

برای تشخیص سرطان کلیه، یک سری تست ها و آزمایش هایی را متخصص اورولوژی تجویز می نمای. از جمله این آزمایش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

روش های تصویربرداری

برای تشخیص اینکه تومور در چه ناحیه ای قرار گرفته و اندازه و سایز آن چقدر است، پزشک متخصص انواع روش های تصویر برداری را تجویز می نماید. از جمله این روش ها می توان به MRI، سونوگرافی، سی تی اسکن و تصویربرداری با اشعه ایکس اشاره کرد.

تست خون و آزمایش ادرار

در صورتی که در کلیه خود تومور داشته باشید و پس از مدتی علائم و نشانه های آن ظاهر شود، این آزمایش خون و ادرار است که می تواند اطلاعات دقیقی را درباره این بیماری به پزشک ارائه دهد.

روش های تشخیص سرطان کلیه

نمونه برداری از بافت کلیه یا بیوپسی

برای نمونه برداری لازم است تا پزشک نمونه ای کوچک از سلول های بخش مشکوک را برداشته و سپس به آزمایشگاه منتقل کند. سپس این نمونه مورد بررسی قرار گرفته تا تشخیص دهند که فرد دچار سرطان شده یا نه. البته ممکن است هرگز نیازی به این روش نباشد.

پس از آنکه با این روش ها، سرطان تشخیص داده شود، باید بررسی شود که سرطان تا چه حدی پیشرفت کرده و در چه مرحله ای است. جهت اینکار باید باز هم از روش های تصویربرداری همچون سی تی اسکن استفاده نمود.

روش های درمان سرطان کلیه

برای درمان تومورهای کلیوی، دو را حل وجود دارد که عبارتند از :

  • روش جراحی
  • روش غیر جراحی

روش جراحی

معمولا اولین راه حلی که برای درمان سرطان کلیه به ذهن می رسد، جراحی است. اما باید بدانید که بسته به پیشرفت و درجه آن، می تواند همراه با روش های غیر جراحی نیز باشد. با همکاری شما با پزشک روند درمان تسریع می یابد، و می توانید با همکاری هم در خصوص نحوه درمان سرطان تصمیم گیری نمایید. در این قسمت ما روش های جراحی را به شما بازگو می کنیم.

نفرکتومی یا برداشتن کلیه مبتلا به تومور

جراحی نفرکتومی عملی است که در آن کلیه ای که دچار سرطان شده است، برداشته می شود. حتی ممکن است قسمت کوچکی از بافت سالم و بافت های اضافی دیگر مثل گره های لنفاوی و دیگر ساختارها برداشته شوند.

نحوه انجام این جراحی به این صورت است که جراح با تک برشی در قسمت شکم و پهلو ( که به آن نفرکتومی باز می گویند.) . یا با برش های کوچک تری در این نواحی ( که به آن نفرکتومی لاپاراسکوپی می گویند.) صورت می گیرد.

برداشتن تومور از کلیه یا نفرکتومی جزئی

نام های دیگر این روش، Kidney Sparing یا Nephoren Sparing و به معنای نگهدارنده کلیه است. در این نوع جراحی به جای برداشتن کل کلیه، قسمتی از کلیه که دارای تومور است، در واقع آن تومور به همراه بافت سالمی که این تومورا را احاطه کرده است، برداشته شود، خواه این جراحی به صورت باز و خواه به صورت لاپاراسکوپی صورت گیرد.

در صورتی که فقط یک کلیه داشته باشید، جراحی Kidney Sparing بهترین روش درمان سرطان های کوچک است.

روش غیر جراحی

در صورتی که در مراحل اولیه سرطان کلیه قرار داشته باشید، می توانید با استفاده از روش های غیرجراحی، سرطان را درمان کنید. ممکن است این روش ها برای برخی از افراد با یک سری شرایط خاصی که دارند، خطرناک باشد.

درمان‌های غیرجراحی سرطان کلیه به شرح زیر است :

انجماد سلول های سرطانی یا Cryoablation

انجماد سلول های سرطانی با استفاده از سوزنی مخصوص که توخالی است، آن را از طریق پوست و با روش های تصویربرداری همچون سونوگرافی وارد تومور کلیه می کند. با گاز سردی که در داخل سوزن وجود دارد، سلول های سرطانی را منجمد کرده تا بدین صورت ان ها را از بین برد.

گرمادهی به سلول های سرطانی یا Radiofrequency Ablation

با گرمادهی به سلول های سرطانی که آن هم توسط انواع روش های تصویربرداری و با استفاده از پروب و تزریق آن از طریق پوست به تومور کلیه امکان پذیر است، جریان الکتریکی از این پروب به سلول های سرطانی جریان یافته و سبب سختن سلول سرطانی می گردد.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا