Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

بیماری سوزاک

سوزاک یک عفونت مقاربتی (STI) است. این بیماری اغلب علائمی ندارد، به خصوص در افرادی که در بدو تولد به آن دچار شده اند. در صورتی که علائمی داشته باشد، بسته به ناحیه تناسلی می تواند متفاوت باشد. در صورتی که نسبت به ابتلا به این بیماری دچار شک و تردید هستید، باید در اسرع وقت به متخصص اورولوژی خوب مراجعه نمایید. اصلی ترین راه درمان سوزاک، آنتی بیوتیک ها هستند.

سوزاک

چه کسانی مستعد ابتلا به سوزاک هستند؟

افراد فعال جنسی در هر سن و جنس ممکن است به سوزاک مبتلا شوند و سبب سرایت آن به شریک جنسی خود شوند. همین امر می تواند سبب انتقال عفونت در حین زایمان به کودک شود. افرادی که مستعد ابتلا به بیماری سوزاک هستند، عبارتند از :

 • افرادی که سن آن ها زیر 25 سال است.
 • کسانی که سابقه بیماری های مقاربتی دارند.
 • افرادی که در رابطه جنسی از کاندوم استفاده می کنند.
 • داشتن رابطه جنسی با یک یا چند شریک که تست سوزاک آنها منفی نبوده است.

علائم سوزاک چیست؟

معمولا سوزاک علائمی ندارد. این امر به ویژه برای خانم ها زنان صدق می کند. اگر علائمی را تجربه کنید، احتمالاً بر اساس قسمت های تولید مثلی شما تأثیر متفاوتی روی شما خواهند گذاشت.

علائم سوزاک در زنان

خانم ها معمولا اگر دچار بیماری سوزاک شوند، علائمی را مشاهده نمی کنند. به همین دلیل نیاز است تا آزمایش سوزاک انجام شود.

علائم سوزاک در زنان

علائم بیماری سوزاک در زنان عبارتند از :

 • ترشحات غیرمعمول واژن که به رنگ سفید یا زرد هستند.
 • درد در قسمت پایین شکم یا لگن.
 • درد هنگام مقاربت جنسی (دیسپارونی).
 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن (دیسوریا).
 • خونریزی بین پریودها.

علائم سوزاک در مردان

در صورتی که آقایان دچار بیماری سوزاک شوند، احتمال بیشتری دارد تا علائم مربوط به آن را تجربه کنند. با این حال، ممکن است تا چند هفته پس از ابتلا به سوزاک، فرد متوجه این بیماری نشود. بدین معنا که فرد بدون اطلاع می تواند سبب انتقال این بیماری به شریک جنسی خود شود.

علائم سوزاک در مردان

علائم این بیماری در آقایان به شرح زیر است :

 • ترشحات سفید، زرد یا سبز از آلت تناسلی.
 • درد یا سوزش شدید هنگام ادرار کردن (دیسوریا).
 • درد بیضه و تورم بیضه ها.

علل بیماری سوزاک

هنگامی که باکتری عامل سوزاک از طریق مایعات جنسی مانند مایع منی یا مایع واژن – اغلب از طریق رابطه جنسی محافظت نشده – وارد بدن شما می شود، دچار عفونت می شوید. این باکتری می تواند از طریق آلت تناسلی، واژن، دهان یا مقعد وارد بدن شما شود. نه شما و نه همسرتان مجبور نیستید انزال کنید تا باکتری را پخش کنید. شما همچنین می توانید سوزاک را با به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های جنسی که شسته نشده یا با کاندوم جدید پوشانده نشده اند گسترش دهید.

در افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است، شایع ترین محل عفونت دهانه رحم است. دهانه رحم دهانه بین واژن و رحم شما است.

در افرادی که در بدو تولد مرد هستند، عفونت معمولا از مجرای ادرار، لوله ای که ادرار از بدن شما خارج می شود، شروع می شود.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا