Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

همه چیز درباره عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری

عفونت ادراری (UTI) که به عفونت دستگاه ادراری بدن اشاره دارد، نوعی عفونت داخلی است که در ناحیه سیستم ادراری بدن اتفاق می ­افتد. سیستم ادراری بدن انسان شامل کلیه ­ها، حالب­ ها، مثانه و مجاری ادراری می­ باشد. بیش تر عفونت های دستگاه ادراری قسمت تحتانی آن یعنی مثانه و مجرای ادرار را درگیر می­ کند. اگر عفونت ادراری فقط در ناحیه مثانه باشد با دردی بسیار آزار دهنده همراه است که غالبا بهترین متخصص اورولوژی داخلی عفونت ­های دستگاه ادراری را با تجویز آنتی بیوتیک درمان می­ کنند. اما اگر عفونت ادراری به کلیه ها سرایت کند، ممکن است مشکلات جدیدتری برای سلامتی ایجاد کند و نیاز به پیگیری جدی داشته باشد.

اقدامات قبل از درمان عفونت ادراری

پس از بروز علائم درد که نشان از عفونت ادراری دارد، ابتدا پزشک اقداماتی را برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت ادراری خطرساز ارائه می ­دهد تا این عفونت به کلیه ها سرایت نکند. اما اگر بیمار دچار عفونت کلیوی شد لازم است تا آنتی بیوتیک­های قوی تر و داروهای بیشتری تجویز شود. نکته مهم دیگر این است که معمولا زنان بیشتر از مردان در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار می­ گیرند و این به نوع آناتومی بدن آنها برمی گردد که در ادامه این مقاله بیش تر توضیح خواهیم داد.

علائم حاد شدن عفونت ادراری در فرد بیمار

یکی از نکات جدی در خصوص UTI این است که این عفونت همیشه همراه با علائم نیست و گاه علائم نهفته است. اما زمانی که علائم آن بروز پیدا کند با وجود نشانه ­ها می ­توان به وجود این بیماری در بدن پی برد :

  • میل شدید به ادرار کردن
  • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
  • دفع مکرر ادرار و دفع مقدار کمی ادرار
  • کدر شدن رنگ ادرار
  • ادراری که قرمز، صورتی روشن یا کولای رنگ به نظر می رسد یا علائم خون در ادرار
  • ادرار با بوی تند و نامطبوع
  • درد لگن، در زنان (به ویژه در مرکز لگن و اطراف ناحیه استخوان واژن)

نکته مهم دیگر در خصوص علائم عفونت ادراری این است که هر نوع عفونت ممکن است منجر به علائم خاص­تری در بدن افراد بخصوص در سنین بالاتر شود. این علائم بستگی به این دارد که کدام قسمت از دستگاه ادراری تحت تأثیر قرار گرفته است. که در این صورت تشخیص درست ناحیه عفونی شده برای درمان درست­ تر تنها به کمک پزشک متخصص و آزمایش های دقیق ممکن می­ شود.

بیش تر بخوانید : آزواسپرمی

علل عفونت ادراری

غالبا زمانی که باکتری­ ها از طریق مجرای ادرار وارد بدن می شوند، عفونت ادراری (UTI) در بدن اتفاق می ­افتد. آنگاه این باکتری ­ها شروع به تکثیر در مثانه می کنند. اگرچه سیستم ادراری بدن به گونه ای طراحی شده است که از نفوذ باکتری ها پیشگیری می­ کند. اما گاهی اوقات دفاع ها شکست می­خورند. هنگامی که این اتفاق می ­افتد، باکتری­ ها ممکن است نفوذ کرده و به یک عفونت کامل در دستگاه ادراری تبدیل شوند.

علل عفونت ادراری

همان طور که اشاره شد شایع ترین عفونت ­های ادراری عمدتا در خانم ­ها رخ می ­دهد و بیشتر مثانه و مجرای ادرار را درگیر می­کند. بطور مثال ممکن است رابطه جنسی منجر به عفونت مثانه در زنان شود، البته به غیر از بروز عفونت از طریق ارتباط جنسی، همه زنان به دلیل آناتومی بدن در معرض ابتلا به عفونت مثانه قرار دارند؛ زیرا در زنان مجرای ادرار نزدیک به مقعد بوده و دهانه مجرای ادراری نیز نزدیک مثانه قرار دارد؛ این ساختار موجب می ­شود که باکتری های اطراف مقعد راحت ­تر وارد مجرای ادرار شده و وارد مثانه شود و در نتیجه منجر به عفونت ادراری گردد.

روش های پیشگیری از عفونت ادراری

همانطور که می ­دانیم عفونت ادراری مانند سایر بیماری ­ها، روش هایی را برای پیشگیری و مراقبت از ابتلا به این بیماری دارد؛ از جمله :

نوشیدن مایعات

نوشیدن آب زیاد کمک می ­کند تا ادرار رقیق گردد و تعداد دفع ادرار بیش تر شود. این کار موجب می ­شود تا باکتری ها قبل از تکثیر و شروع به عفونت از دستگاه ادراری خارج شوند.

شست و شو و پاک کردن صحیح بدن پس از دفع ادرار

لازم است که پس از ادرار نمودن و اجابت مزاج، ناحیه لازم به شستشو از قسمت جلو به سمت عقب پاک شود. این کار به ویژه در زنان بیشتر لازم است تا مانع از گسترش و انتقال باکتری­ها از مقعد به داخل واژن شود.

نوشیدن آب و خالی نمودن سریع مثانه پس از رابطه جنسی

در صورتی که همه نکات پیشگیری رعایت شود ولی باز هم فرد به عفونت ادراری دچار گردد، لازم است تا مشکلات خود را با پزشک متخصص درمیان بگذارد. دکتر صمیمی از جمله پزشکان باتجربه و پرمهارت در زمینه درمان مشکلات کلیه، مثانه و عفونت ادراری است که از طریق آزمایش ها لازم و با تجویز داروی مناسب بیمار را طی مدت زمانی کوتاه درمان می­ نماید.

نتیجه گیری

آناتومی بدن انسان طوری ساخته شده که ورود هر نوع باکتری از هر طریق به بدن منجر به عفونت و بیماری می­گردد. سیستم مجاری ادراری نیز که متشکل از مثانه، کلیه ها و حالب هستند یکی از نقاط بسیار حساس بدن هستند که با ورود هرنوع باکتری منجر به بروز عفونت ادراری یا اصطلاحا  UTI می گردد. اگرچه این بیماری شایع می­تواند همراه با درد و بروز مشکلات جدی ­تری باشد اما خوشبختانه از طریق مراجعه به یک پزشک متخصص با تجویز دارو و مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان می ­باشد.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا