Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

ناتوانی جنسی و علل و روش های درمان آن

ناتوانایی جنسی که به آن اختلال نعوظ نیز گفته می‌شود شامل مشکلاتی می‌شود که مرد نمی‌تواند آلت تناسلی را جهت رضایت جنسی هر دو طرف به حالت نعوظ در بیاورد و یا اینکه برای مدت لازم آن را در حالت نعوظ حفظ نماید. تمام مردان ممکن است گاهی به این حالت دچار شوند اما در برخی از آقایان این مشکل به صورت مرتب تکرار می‌شود و روابط جنسی آنها را مختل می‌نماید.

ناتوانی جنسی

علل ناتوانایی جنسی آقایان

در گذشته این مشکل را با اختلالات روانی و یا افزایش سن مرتبط می‌دانستند اما در حال حاضر پزشکان عقیده دارند با اینکه با افزایش سن ممکن است زمان بیشتری جهت تحریک لازم باشد اما اختلال نعوظ اگر به صورت دائم تکرار شود نیازمند بررسی‌های دقیق پزشکی می‌باشد.

در حال حاضر ارولوژیست‌ها عقیده دارند که درصد زیادی اختلالات نعوظ به دلیل مشکلات جسمانی ایجاد می‌شود و مشکلات روانی سهم کوچکی در این اختلالات دارند. به طور کلی در اکثر موارد راهکارهای درمانی مناسبی جهت برطرف کردن ناتوانایی‌های جنسی آقایان وجود دارد که تنها با چند جلسه مراجعه به ارولوژیست درمان می‌شود.

بیش تر بخوانید : سرطان کلیه

علت ناتوانایی جنسی در افراد میانسال

عروق خونی نقش مهمی در نعوظ دارند و در افراد میانسال و مسن شایعترین علت در اختلالات نعوظ به دلیل مسدود شدن عروق خونی در آلت تناسلی می‌باشد. به عنوان مثال آترواسکلروز و یا دیابت از شایعترین بیماری‌هایی هستند که می تواند منجر به ناتوانایی جنسی در افراد میانسال و مسن باشد. بیماری‌های دیگری که در رگ‌های خونی منتهی به آلت تناسلی وجود دارد و هم چنین اختلالات هورمونی می‌تواند از دلایل دیگر ناتوانایی جنسی در آقایان باشد.

علل ناتوانی جنسی در آقایان

مصرف برخی داروها مانند مانند داروهای محرک، آرام بخش، دیورتیک، آنتی هیستامین، داروهای کنترل فشار خون و یا داروهایی که در درمان بیماری سرطان و افسردگی مصرف می‌شوند نیز ممکن است منجر به اختلال در سیستم عصبی و یا ناتوانایی جنسی بشوند. نکته‌ی مهم این است که مصرف داروها را به هیچ عنوان قطع نکنید اما این مشکل را به عنوان عارضه‌ی جانبی به پزشک خود گزارش دهید تا در صورت امکان داروهای جایگزین برای شما تجویز نماید.

سایر مواردی که ممکن است در ناتوانایی جنسی نقش داشته باشند عبارتند از:

 • مصرف الکل
 • مصرف سیگار، قلیان، پیپ
 • مصرف ماری جوانا و مواد مخدر دیگر

اختلال نعوظ در مردان جوان

در مردان جوان مشکلات روانی به عنوان یکی از دلایل اصلی در ناتوانایی‌های جنسی مطرح می‌شود. برخی از مواردی که می‌تواند منجر به ناتوانایی جنسی در افراد جوان شود عبارتند از:

 • عدم صمیمیت با شریک زندگی
 • اختلاف در ترجیحات جنسی بین زوجین
 • افسردگی
 • خستگی
 • فشارهای روحی
 • عدم اعتماد به نفس
 • ترس از طرد شدن
 • ترومای به جا مانده از سوء استفاده‌های جنسی در دوران کودکی

علائم ناتوانایی جنسی

علائم در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد اما علائم کلی عبارتند از:

 • عدم نعوظ به طور کلی
 • اختلال در نعوظ (ممکن است گاهی نعوظ ایجاد شود)
 • ناتوانایی جهت حفظ نعوظ در طی مدت رابطه جنسی
 • عدم تمایل به رابطه جنسی

تشخیص ناتوانایی جنسی

در ابتدا سوابق پزشکی شما جهت بررسی بیماری‌های مزمن مانند دیابت و یا بیماری‌های قلبی بررسی خواهد شد. سپس در مورد مشکلات احتمالی زندگی مشترک شما بررسی‌هایی انجام خواهد شد و در صورتی که هیچ بیماری خاص و یا مشکل عاطفی و روحی نداشته باشید بررسی‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

 • معاینه‌ی فیزیکی بیضه و آلت تناسلی
 • آزمایش خون و ادرار جهت بررسی بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی، بررسی سطح تستوسترون
 • تست‌هایی جهت بررسی سلامت روان مانند سطح استرس، افسردگی و یا سایر مشکلات
 • سونوگرافی جهت بررسی جریان خون در آلت تناسلی

درمان ناتوانایی جنسی آقایان

درمان‌هایی که جهت ناتوانایی جنسی ارائه می شود با توجه به نوع مشکل متفاوت می‌‌باشد. برخی درمان‌های احتمالی عبارتند از :

دارو درمانی

مصرف قرص‌هایی مانند سیلدنافیل، واردنافیل و تادالافیل پیش از شروع رابطه جنسی می‌تواند موجب افزایش جریان خون در آلت تناسلی شده و با شروع رابطه جنسی نعوظ نیز رخ خواهد داد.

هورمون درمانی با مصرف داروهای حاوی تستوسترون در افرادی که سطح تستوسترون پایینی دارند می‌تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد.

تغییر در سبک زندگی

گاهی اوقات کاهش وزن و یا شروع فعالیت‌های ورزشی به همراه ترک سیگار، الکل و مواد مخدر می‌تواند به طور کلی ناتوانایی‌های جنسی در آقایان را برطرف نماید.

مشاوره

در صورتی که ناتوانایی‌های جنسی به دلیل مشکلاتی مانند استرس، افسردگی و یا عدم صمیمیت ایجاد شده باشد مراجعه به روانپزشک، مشاوره و یا سکسولوژیست می‌تواند کمک کننده باشد.

عمل جراحی

در مواردی که ناتوانایی جنسی به دلیل مشکل در رگ‌های خونی ناحیه تناسلی ایجاد شده باشد درمان‌های جراحی جهت ترمیم عروق این ناحیه پیشنهاد می‌شود.

کلام آخر

به طور کلی ناتوانایی جنسی در آقایان علل متفاوتی می‌تواند داشته باشد که در این مقاله تنها به تعدادی از آنها اشاره شد. جهت تشخیص علت دقیق ناتوانایی جنسی و دریافت درمان‌های متناسب با شرایط خود باید به یک متخصص ارولوژی مراجعه نمائید تا پس از معاینات فیزیکی و انجام آزمایش‌های لازم، درمان مناسب برای شما ارائه گردد.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا