Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

هیدرونفروز کلیه

درباره هیدرونفروز کلیه

در صورتی که حالب مسدود شده باشد، می تواند تجمع ادرار در کلیه ها را سبب شود و همین امر منجر به متورم شدن کلیه ها می شود.

  • بزرگی پروستات در مردان که ممکن است به دلیل هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (بزرگی غده پروستات) باشد.
  • بارداری که می‌تواند به دلیل فشار رشد جنین بر حالب ایجاد شود.
  • وجود تومور در نزدیکی مجرای ادرار یا حالب.
  • باریک شدن حالب به علت آسیب در زمان زایمان.

علاوه بر این، پزشک می‌تواند از سونوگرافی کلیه یا سی‌تی اسکن استفاده کند تا اطلاعاتی در مورد میزان تورم و محل احتمالی انسداد دریافت کند. هر دوی این روش‌ها امکان مشاهده تصویری از داخل بدن فراهم می‌کنند، اما سونوگرافی کلیه به طور کلی روش استاندارد تشخیص هیدرونفروز کلیه محسوب می‌شود.

درمان هیدرونفروز کلیه بر اصلاح انسداد جریان ادرار تمرکز دارد. نوع درمانی که پزشک انتخاب می‌کند، بستگی به نوع انسداد دارد. در صورت بسته شدن حالب و ایجاد انسداد، پزشک ممکن است یکی از روش‌های زیر را انجام دهد:

  1. قرار دادن استنت (کاتتر) در حالب تا ادرار به مثانه وارد شود.
  2. قرار دادن لوله نفروستومی تا ادرار مسدود شده از طریق پشت تخلیه شود.
  3. تجویز آنتی‌بیوتیک برای کنترل عفونت.

در صورت لزوم، پزشک ممکن است با جراحی انسداد را برطرف کند. اگر انسداد به دلیل وجود بافت اسکار یا لخته خون باشد، پزشک ممکن است منطقه آسیب دیده را حذف کرده و سپس بخش‌های سالم را برای بازگرداندن جریان عادی ادرار به یکدیگر متصل کند.

اگر سنگ کلیه عامل هیدرونفروز باشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در این صورت، پزشک ممکن است عمل جراحی آندوسکوپی را انجام دهد که شامل استفاده از ابزارهای کوچک برای برداشتن سنگ می‌باشد.

این روش به جراح امکان می‌دهد برش‌های کوچکتری ایجاد کند و زمان بهبودی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. همچنین، پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک را تجویز کند تا از عفونت کلیه جلوگیری شود.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا