Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 70

Warning: Undefined array key "secure" in /home/mwirgwwd/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 78
Search
Close this search box.

واریکوسلکتومی

درمان واریکوسل با واریکوسلکتومی

واریکوسلکتومی نوعی جراحی برای مردان است که جهت درمان بیماری واریکوسل بیضه به کار می رود. این جراحی می تواند خطر ناباروری در مردان را از بین ببرد و درد بیضه را کاهش داده یا درمان کند. البته همه افراد کاندید مناسبی برای این جراحی نیستند. پس باید قبل از انجام جراحی واریکوسل از پزشک متخصص بپرسید که که آیا کاندید خوبی برای این جراحی هستید یا نه! جراحی واریکوسل مراحل مختلفی دارد که می تواند عوارض خاص خود را داشته باشد. اما بیش از عوارض، سبب حل بسیاری از مشکلات در مردان می شود. در ادامه می‌خواهیم توضیحاتی را در مورد این جراحی برایتان ارائه کنیم.

واریکوسلکتومی چیست؟

واریکوسلکتومی نوعی جراحی جهت درمان بیماری واریکوسل است. زمانی که سیاهرگ‌های بیضه متورم و بزرگ می‌شوند، واریکوسل به وجود می‌آید. زمانی که فردی درگیر بیماری واریکوسل می شود، جریان خون دیگر به بخش‌های مختلف ناحیه تناسلی نخواهد رسید. پس خون در کیسه بیضه جمع می‌شود. علامت مشهود این بیماری، بزرگ شدن سایز بیضه است.

با توجه به این که واریکوسل تعداد اسپرم‌ها را کاهش می‌دهد، در عدم باروری مردان نقش ویژه‌ای دارد. از این رو، خیلی از افراد به دنبال درمان این اختلال هستند. در این جراحی وریدهای متورم شده بیضه برداشته می شود و جریان خون اندام تناسلی مردان بهبود می یابد. به همین دلیل است که مشکلات ناباروری در مردان بهبود می یابد.

واریکوسلکتومی، جراحی‌هایی هستند که در واقع درمان بیماری هایی همچون واریکوسل و هیدروسل می‌شوند، واریکوسلکتومی گفته می‌شود. روش‌های زیادی برای از بین بردن واریکوسل وجود دارند. لاپاراسکوپی بیضه یکی از همین روش‌ها است. در واقع این جراحی از جمله جراحی های کم خطر محسوب می شود که در طول دوره نقاهت ممکن است عوارضی را هم برای بیمار به وجود بیاورد.‌ امکان انجام این جراحی با لیزر نیز وجود دارد.

هدف از انجام جراحی واریکوسلکتومی

در کل اگر با بیماری واریکوسل درگیر شده‌اید، پس حتما باید تحت بهترین متخصص اورولوژی که تجربه کافی در این جراحی دارد، عمل خود را انجام دهید. چرا که واریکوسل به صورت خود به خود از بین نمی‌رود. حتی می‌تواند در بدن رشد و پیشرفت بیشتری داشته باشد؛ تا جایی که باعث کوچک شدن سایز بیضه شما شود و در ناباروری یا عقیم شدن مردان نیز نقش داشته باشد. این جراحی می‌تواند ظاهر بیضه را بهبود دهد، عملکرد دستگاه تناسلی را بهتر کند و تولید اسپرم را نیز افزایش دهد.

نحوه انجام واریکوسلکتومی

جراحی واریکوسلکتومی نوعی جراحی باز است که با بی حسی یا بیهوشی همراه صورت می گیرد. درد حاصل از این جراحی چندان زیاد نیست اما بیمار باید دوره نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارد تا سریعا بهبود یابد. جراح از طریق کشاله ران یا زیر شکم جراحی واریکوسل را انجام می‌دهد. این جراحی مراحل خاصی دارد که در ادامه شرح داده شده‌اند:

مراحل قبل از عمل

قبل از انجام جراحی واریکوسلکتومی، پزشک ابتدا شما را معاینه می‌کند. اگر کاندید خوبی برای انجام عمل واریکوسل باشید،  پزشک دستور العمل‌های خاصی را در باره خوراک و تغذیه شما به شما ارائه می‌نماید. در ضمن، در جلسات معاینه فشار، دما و نبض شما چک خواهد شد. بهتر است قبل از عمل هر گونه حساسیت دارویی را به پزشک اطلاع دهید و اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، آن را به پزشک بگویید. در ضمن، اگر می‌دانید که نسبت به مایعات بیهوشی واکنش نشان می‌دهید، پزشک شما باید از آن مطلع شود. در مرحله بعد، لازم است آزمایش های مورد نیاز برای واریکوسلکتومی را ارائه کنید و منتظر وقت عمل خود باشید.

مراحل حین عمل

مراحل انجام جراحی واریکوسلکتومی

 1. بیهوشی

  حین عمل واریکوسلکتومی، ابتدا پزشک فرد را تحت بیهوشی قرار می دهد. با اینکار، فرد هوشیاری خود را از دست می دهد و به همین دلیل است که درد زیادی را متحمل نمی شود.

 2. برش دادن پوست

  در این مرحله سطح پوست برش داده می شود تا رگ‌های خونی بیضه که دچار انسداد شده اند، با این جراحی باز شوند.

 3. خارج کردن رگ های مسدود شده

  رگ های آسیب دیده بیضه خارج شده و دو سر رگ به هم می‌چسبد. ممکن است پزشک پس از درمان واریکوسل  لوله‌های سیلیکونی را در ناحیه آسیب دیده قرار دهد تا مایعات بدن توسط آن‌ها جا به جا شوند.

 4. بخیه زدن

  محل برش بخیه خورده می‌شود و عمل واریکوسل به پایان می‌رسد. اما این تمام ماجرا نیست. چرا که یک سری مراحل پس از عمل انجام می‌شوند.

مراحل بعد از عمل

پس از این که واریکوسلکتومی انجام شد و به پایان رسید، بخیه‌های روی پوست با بانداژ پوشش داده می‌شوند. متخصصان بیهوشی بالای سر شما نیز مواد بیهوشی تزریقی را کم می‌کنند و شما به اتاق ریکاوری پس از عمل منتقل می‌شوید. در این مرحله پزشک سلامت جسمانی شما را بررسی می‌کند و به جسم شما اجازه بازیابی و به هوش آمدن را می‌دهد. پس از به هوش آمدن ممکن است احساس درد یا احساس گیجی داشته باشید. پزشکتان برای شما داروهای مسکن را تجویز می‌کنند. شما پس از چند ساعت بستری بودن در بیمارستان می‌توانید به خانه بروید. بهتر است در بیمارستان با خود همراه داشته باشید تا اگر قادر به انجام امور شخصی خود یا امور نظافتی خود نبودید، این همراه به شما کمک کند. پس از عمل نیز توجه به نکات مراقبتی بسیار اهمیت دارد.

چه کسانی کاندید خوبی برای واریکوسلکتومی هستند؟

 • افرادی که دچار درد در بیضه شده‌اند.
 • افرادی که مشکلات ناباروری را در اثر انسداد رگ‌ها  دیده‌اند.
 • افرادی که در بیضه راست یا چپ خود برآمدگی غده مانندی دارند.
 • افرادی که ماهش وزن یا کاهش میل جنسی دارند.
 • افرادی که هورمون تستوسترون بدن آن‌ها کم است.

عوارض جراحی واریکوسلکتومی

جراحی واریکوسلکتومی نیز مانند هر عمل دسگری ممکن است عوارض و معایبی داشته باشد. شما به عنوان متقاضی این جراحی باید با آن‌ها آشنا باشید تا با انتخاب پزشکی ماهر و توجه به نکات مراقبتی بعد از عمل، جراحی خود را در مسیری درست پیش ببرید. مهم‌ترین عوارض عمل واریکوسل عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • لخته شدن خون
 • درد در بیضه
 • کوچک شدن یا بزرگ شدن بیش از حد بیضه
 • آسیب دیدن بیضه
 • تورم بیضه

سخن پایانی

در این مطلب در مورد عمل واریکوسلکتومی صحبت کردیم. این عمل روشی کاملا ایمن برای از بین بردن واریکوسل است. واریکوسل منجر به لخته شدن خون در رگ بیضه می‌شود و در باروری مردان یا درد گرفتن بیضه آن‌ها نقش دارد. با جراحی واریکوسل گردش خون در بیضه بهبود یافته و مشکلات این چنینی هم از بین می‌روند. این جراحی در مراحل مختلفی انجام می‌شود و مانند هر جراحی دیگر، عوارض دارد. افراذی که به هر دلیل درد بیضه دارند یا متوجه تورم بیضه خود شده‌اند، می‌توانند از این جراحی استفاده کنند.

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی

دکتر علی صمیمی تحصیلات پزشک عمومی خود را به مدت 7 سال در دانشگاه علوم پزشکی اهواز سپری کرده اند و پس از آن در سال 1388 در رشته تخصصی اورولوژی در دانشگاه ارومیه پذیرش شده و به مدت 4 سال این دوره را به پایان رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا